WPML_EXPORT - en to ar translation catalogue (194 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
ar:  مفتاح موقعك الحالي (%s) لا يتطابق مع المنتج المحدد (%s).

en:  to use auto-updates
ar:  لاستخدام التحديثات التلقائية

en: %1$s needs to connect to its server to check for new releases and security updates. Something in the network or security settings is preventing this. Please allow outgoing communication to %2$s to remove this notice.
ar: يحتاج %1$s إلى الاتصال بالخادم الخاص به للتحقق من الإصدارات الجديدة وتحديثات الأمان. هناك شيء ما في الشبكة أو إعدادات الأمان يمنع ذلك. الرجاء السماح بالاتصال الصادر إلى %2$s لإزالة هذا الإشعار.

en: %1$s plugin cannot connect to %2$s
ar: يتعذر اتصال المكون الإضافي %1$s بـ %2$s

en: %1$sGet a key for this site%2$s
ar: %1$s احصل على مفتاح لهذا الموقع %2$s

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet.
ar: %s يتعذر الوصول إلى %s للتسجيل. حاول مرة أخرى لمعرفة ما إذا كانت المشكلة مؤقتة. إذا استمرت المشكلة، تأكد من أن هذا الموقع متصل بالإنترنت.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
ar: %s يتعذر الوصول إلى %s للتسجيل. حاول مرة أخرى لمعرفة ما إذا كانت المشكلة مؤقتة. إذا استمرت المشكلة، تأكد من أن هذا الموقع متصل بالإنترنت. لا يزال بإمكانك استخدام الإضافة بدون تسجيل، ولكن لن تتلقى تحديثات تلقائية.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
ar: %s لا يمكن التحديث لأن تسجيل موقعك غير صالح. يُرجى %s تسجيل %s%s مرة أخرى لهذا الموقع أولاً.

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
ar: تم تسجيل %s على هذا الموقع. ستتلقى تحديثات تلقائية حتى %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
ar: %s مسجل على هذا الموقع. يمنحك حسابك مدى الحياة تحديثات مدى الحياة.

en: %s plugin must be registered in order to receive stability and security updates. Without these updates, the plugin may become incompatible with new versions of WordPress, which include security patches.
ar: %s يجب تسجيل الإضافة من أجل الحصول على تحديثات الاستقرار والأمان. بدون هذه التحديثات، قد تصبح الإضافة غير متوافقة مع الإصدارات الجديدة من ووردبريس، والتي تتضمن تصحيحات أمنية.

en: %s support on wpml.org
ar: %s الدعم على موقع wpml.org

en: %s technical support
ar: %s الدعم الفني

en: %s, responsible for receiving automated updates for WPML and Toolset, requires the following PHP component(s) in order to function:
ar: %s، المسؤول عن تلقي التحديثات التلقائية لـ WPML و Toolset، يتطلب مكون (مكونات) PHP التالية لكي يعمل:

en: (embedded)
ar: (مضمنة)

en: Activate
ar: تنشيط

en: Activate after download
ar: التفعيل بعد التنزيل

en: Activating %s
ar: تفعيل %s

en: Add
ar: إضافة

en: All Installer Instances
ar: جميع مثيلات المثبت

en: Already bought %s?
ar: هل اشتريت بالفعل %s؟?

en: Already purchased %s?
ar: هل اشتريت بالفعل %s؟?

en: Are you sure you want to remove this site key?
ar: إزالة المفتاح؟

en: Are you sure you want to unregister?
ar: إلغاء التسجيل؟

en: Available
ar: متوفرة

en: Beta
ar: بيتا

en: Bought again?
ar: اشترى مرة أخرى؟?

en: Buy %s
ar: اشتر %s

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Check
ar: تحقق

en: Check Now
ar: تحقق الآن

en: Check for updates
ar: تحقق من وجود تحديثات

en: Check my order status
ar: التحقق من حالة طلبي

en: Click to see individual components options.
ar: انقر للاطلاع على خيارات المكونات الفردية.

en: Commercial
ar: تجاري

en: Component
ar: المكوّن

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
ar: فشل الاتصال! الرجاء تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى. (%s)

en: Current
ar: الحالي

en: Delegated
ar: المفوض

en: Development
ar: التطوير

en: Dismiss
ar: إغلاق

en: Do you have an account on %s?
ar: هل لديك حساب على %s؟?

en: Don't send this information and skip compatibility alerts
ar: عدم إرسال هذه المعلومات وتخطي تنبيهات التوافق

en: Download
ar: تنزيل

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
ar: فشل التنزيل!
    
    انقر فوق OK لإعادة التحقق من صحة اشتراكك أو CANCEL للمحاولة مرة أخرى.

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
ar: فشل التنزيل!
    
    يرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: Downloading
ar: التحميل

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
ar: التنزيل غير ممكن لأن WordPress لا يمكنه الكتابة في مجلد الإضافات. %s كيفية الإصلاح%s.

en: Empty site key!
ar: مفتاح فارغ!

en: Enter site key
ar: أدخل المفتاح

en: Enter the site key for %1$s.
ar: أدخل مفتاح الموقع لـ %1$s.

en: Enter the site key, from your %1$s account, to receive automatic updates for %2$s.
ar: أدخل مفتاح الموقع، من حسابك %1$s، لتلقي التحديثات التلقائية لـ %2$s.

en: Extend Subscription
ar: تمديد الاشتراك

en: Extend your subscription
ar: تمديد اشتراكك

en: For retrieving Installer debug information use the %s page.
ar: لاسترداد معلومات تصحيح أخطاء المثبت استخدم الصفحة %s.

en: Get a key for this site
ar: احصل على مفتاح

en: Got renewal already?
ar: تم التجديد؟

en: Great! You just need to extend your subscription.
ar: عظيم! ما عليك سوى تمديد اشتراكك.

en: High priority
ar: أولوية قصوى

en: I do not remember
ar: لا أتذكر

en: I moved the site to this new URL
ar: نقلت الموقع إلى عنوان جديد

en: Ignore and don't ask me again
ar: تجاهل ولا تسألني مرة أخرى

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
ar: من أجل الاطلاع على معلومات المنتجات، يرجى تشغيل %s التحقق من التحديثات اليدوية %s لتهيئة قائمة المنتجات أو إزالة الرمز أعلاه (مؤقتًا).

en: Incorrect setup
ar: إعداد غير صحيح

en: Individual components
ar: المكونات الفردية

en: Information about new versions is invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
ar: معلومات غير صالحة

en: Information about versions of %s are invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
ar: المعلومات حول إصدارات %s غير صالحة. قد تكون مشكلة مؤقتة في الاتصال، يرجى التحقق من التحديثات مرة أخرى.

en: Install and activate
ar: التثبيت والتفعيل

en: Installed
ar: تم التثبيت

en: Installer
ar: المثبت

en: Installer Log
ar: سجل المثبت

en: Installer Support
ar: دعم المثبت

en: Installer System Status
ar: حالة نظام التثبيت

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
ar: مشكلة اتصال مؤقتة

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
ar: يتعذر على المثبت عرض معلومات المنتجات لأن التحديث التلقائي لـ %s تم تعطيله صراحةً باستخدام التكوين أدناه (عادةً في wp-config.php):

en: Installing %s
ar: تثبيت %s

en: Invalid product
ar: منتج غير صالح

en: Invalid request!
ar: طلب غير صالح!

en: Invalid site key for the current site.
ar: المفتاح غير صالح

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to un-register first and then register again with the same site key.
ar: مفتاح الموقع غير صالح للموقع الحالي. إذا استمر الخطأ، حاول إلغاء التسجيل أولاً ثم التسجيل مرة أخرى بنفس مفتاح الموقع.

en: Is this still a development site?
ar: الموقع قيد التطوير؟

en: It looks like this site is a copy of a different site, or it has moved to a different URL.
ar: يبدو أن هذا الموقع نسخة من موقع آخر، أو أنه انتقل إلى عنوان URL مختلف.

en: It means you will not receive updates. This can lead to stability and even security issues.
ar: هذا يعني أنك لن تتلقى تحديثات. قد يؤدي ذلك إلى مشاكل في الاستقرار وحتى في الأمان.

en: Learn more
ar: اعرف المزيد

en: Learn more: %s
ar: تعرف على المزيد: %s

en: Log is empty
ar: السجل فارغ

en: More details
ar: المزيد من التفاصيل

en: Need help?
ar: مساعدة؟

en: Next
ar: التالي

en: No
ar: لا

en: No repositories defined.
ar: لا توجد مستودعات

en: No worries. We can check that for you.
ar: لا تقلق، نتحقق.

en: OK. You need to set up renewal for %s.
ar: حسناً. تحتاج إلى إعداد التجديد لـ %s.

en: OTGS Installer
ar: OTGS المثبت

en: Operation complete!
ar: اكتملت العملية!

en: Path
ar: المسار

en: Please install %s to allow translating %s.
ar: الرجاء تثبيت %s للسماح بترجمة %s.

en: Please note that the site key is case sensitive.
ar: المفتاح حساس لحالة الأحرف

en: Please update the URL of currently used site key %1$sin your account%2$s.
ar: يرجى تحديث عنوان URL لمفتاح الموقع المستخدم حاليًا %1$s في حسابك %2$s.

en: Please update your site key's URL %1$sin your account%2$s.
ar: يرجى تحديث عنوان URL الخاص بمفتاح موقعك %1$s في حسابك %2$s.

en: Please update your site key's URL and set it as a production site %1$sin your account%2$s.
ar: يُرجى تحديث عنوان URL الخاص بمفتاح موقعك وتعيينه كموقع إنتاج %1$s في حسابك %2$s.

en: Plugin
ar: المكوّن الإضافي

en: Privacy and data usage policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Production
ar: الإنتاج

en: Register
ar: تسجيل

en: Register %s
ar: تسجيل %s

en: Registered
ar: مسجل

en: Release notes
ar: ملاحظات الإصدار

en: Released
ar: تم الإصدار

en: Remember my preference.
ar: تذكّر تفضيلي.

en: Remember to remove %s from this website
ar: تذكر أن تحذف %s من هذا الموقع الإلكتروني

en: Remember to remove %s from this website.
ar: تذكر إزالة %s من هذا الموقع الإلكتروني.

en: Remember to remove %s from this website. %sCheck my order status%s
ar: تذكر إزالة %s من هذا الموقع الإلكتروني. %s تحقق من حالة طلبي %s

en: Remove current site key (%s)
ar: إزالة مفتاح الموقع الحالي (%s)

en: Renew %s
ar: تجديد %s

en: Report to
ar: تقرير إلى

en: Reporting to
ar: تقرير إلى

en: Request Arguments
ar: طلب الحجج

en: Request URL
ar: طلب الرابط

en: Required PHP Libraries
ar: مكتبات php المطلوبة

en: Response
ar: الاستجابة

en: Return to the plugins page
ar: العودة للإضافات

en: Return to the updates page
ar: العودة للتحديثات

en: Save
ar: حفظ

en: See the %1$s and let us know in %2$s.
ar: راجع %1$s وأعلمنا في %2$s.

en: Send theme and plugins information, in order to get faster support and compatibility alerts
ar: إرسال معلومات القالب والمكونات الإضافية، من أجل الحصول على دعم أسرع وتنبيهات التوافق

en: Set Up Renewal For %s
ar: إعداد التجديد لـ %s

en: Site Moved or Copied - %s require your action
ar: تم نقل الموقع أو نسخه - %s يتطلب منك إجراءً

en: Site key
ar: مفتاح الموقع

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
ar: تم تعيين مفتاح الموقع بواسطة %s، على الأرجح في wp-config.php. يرجى إزالة الثابت قبل محاولة التسجيل.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
ar: تم تعيين مفتاح الموقع بواسطة %s، على الأرجح في wp-config.php. يرجى إزالة الثابت قبل محاولة إلغاء التسجيل.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
ar: حدث خطأ ما ولم نتمكن من تثبيت جميع التحديثات من قناة %s. انقر هنا لـ %s حاول مرة أخرى %s. إذا استمرت الأخطاء، يُرجى العودة إلى قناة الإنتاج والاتصال بـ %s%s الدعم%s.

en: Sorry, you are not allowed to manage Installer for this site.
ar: عذرًا، لا يُسمح لك بإدارة برنامج التثبيت لهذا الموقع.

en: Subscription is expired.
ar: انتهى الاشتراك

en: Switch
ar: التبديل

en: The plugins will update to the most recent version in the channel that you selected.
ar: سيتم تحديث الإضافات إلى أحدث إصدار في القناة التي حددتها.

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
ar: حدثت مشكلة في التبديل إلى قناة %s. يمكنك %s إعادة المحاولة%s. إذا استمرت المشكلة، يُرجى %sتنزيل %s%s وإعادة التثبيت يدوياً

en: This is a copy of my original site
ar: هذه نسخة من موقعي الأصلي

en: This is a development / staging site
ar: هذا موقع تطوير/موقع مرحلي

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
ar: تتيح لك هذه الصفحة تثبيت الإضافات وتحديث الإضافات الموجودة. لإزالة أي من هذه الإضافات، انتقل إلى صفحة %s الإضافات %s وإذا كان لديك إذن إزالة الإضافات فيجب أن تكون قادرًا على القيام بذلك.

en: This site is registered on %s as a development site.
ar: هذا الموقع مسجل على %s كموقع تطوير.

en: This site is registered on Toolset.com as a development site.
ar: هذا الموقع مسجل على موقع Toolset.com كموقع تطوير.

en: This site is registered on WPML.org as a development site.
ar: هذا الموقع مسجل على WPML.org كموقع تطوير.

en: This site is using %s plugin, which is not paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means that you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
ar: هذا الموقع يستخدم المكون الإضافي %s، وهو غير مدفوع الثمن. بعد استرداد الأموال، يجب عليك إزالة هذه الإضافة من مواقعك. استخدام إضافات غير مسجلة يعني أنك لا تتلقى تحديثات الاستقرار والأمان وسيؤدي في النهاية إلى مشاكل في تشغيل الموقع.

en: This site is using the %s plugin, which has not been paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
ar: يستخدم هذا الموقع المكون الإضافي %s الذي لم يتم دفع ثمنه. بعد استرداد الأموال، يجب عليك إزالة هذه الإضافة من مواقعك. استخدام إضافات غير مسجلة يعني أنك لا تتلقى تحديثات الاستقرار والأمان وسيؤدي في النهاية إلى مشاكل في تشغيل الموقع.

en: Time
ar: الساعة

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
ar: لتثبيت وتحديث %s، يُرجى استخدام %sregister%s %s لهذا الموقع.

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
ar: لتحديد قنوات تحديث مختلفة (بيتا، تطوير) يجب عليك تحديث منتجاتك الحالية إلى أحدث إصداراتها المستقرة.

en: Toolset API server
ar: خادم واجهة الأدوات

en: Unknown repository
ar: مستودع غير معروف

en: Unregister %s from this site
ar: إلغاء تسجيل %s من هذا الموقع

en: Update Plugin
ar: تحديث المكون الإضافي

en: Updates channel:
ar: قناة التحديثات:

en: Updating %s
ar: تحديث %s

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
ar: تحديث الإضافات على موقعك. يُرجى عدم إغلاق هذه الصفحة أو الانتقال بعيداً.

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Upgrade your account
ar: قم بترقية حسابك

en: Version
ar: الإصدار

en: WPML API server
ar: خادم WPML API

en: We were not able to copy some plugin files. This is usually due to issues with permissions for WordPress content or plugins folder.
ar: لم نتمكن من نسخ بعض ملفات الإضافات. عادةً ما يرجع ذلك إلى مشكلات في أذونات محتوى ووردبريس أو مجلد الإضافات.

en: When this site goes live, remember to %1$s from "development" to "production" to remove this message. %2$s
ar: عند بدء تشغيل هذا الموقع، تذكر %1$s من "تطوير" إلى "إنتاج" لإزالة هذه الرسالة. %2$s

en: Yes
ar: نعم

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
ar: أنت تستخدم قناة يحتمل أن تكون أقل استقرارًا لـ %s. إذا لم تقم بتمكين هذا عن قصد، فيجب عليك التبديل إلى قناة "الإنتاج".

en: You are using an expired %s account.
ar: أنت تستخدم حساب %s منتهي الصلاحية.

en: You are using an expired account of %s.
ar: أنت تستخدم حساباً منتهي الصلاحية %s.

en: You are using an expired account of %s. %sExtend your subscription%s
ar: أنت تستخدم حساباً منتهي الصلاحية %s. %sتمديد اشتراكك%s

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).
                                                    Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
ar: أنت تستخدم مفتاح موقع غير صالح معرّف على أنه الثابت %s (على الأرجح في wp-config.php).
     يرجى إزالته أو استخدام القيمة الصحيحة حتى تتمكن من التسجيل بشكل صحيح.

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates
ar: أنت تستخدم إصدارًا غير مسجل من %s ولا تتلقى تحديثات التوافق والأمان

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates. %sRegister now%s
ar: أنت تستخدم إصداراً غير مسجل من %s ولا تتلقى تحديثات التوافق والأمان. %sRegister now%s

en: You are using the complementary %1$s. For the %2$s, %3$s.
ar: أنت تستخدم %1$s التكميلي. بالنسبة إلى %2$s، %3$s.

en: You do not have a %1$s account yet. You need to set up a renewal for %2$s.
ar: ليس لديك حساب %1$s حتى الآن. تحتاج إلى إعداد تجديد لـ %2$s.

en: You have a %s account. You just need to extend your subscription.
ar: لديك حساب %s. تحتاج فقط إلى تمديد اشتراكك.

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %s
ar: لديك اشتراك قديم خالٍ من الأنواع، والذي لا يوفر تحديثات تلقائية. %s

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %sUpgrade your account%s
ar: لديك اشتراك قديم خالٍ من الأنواع، والذي لا يوفر تحديثات تلقائية. %sUpgrade your account%s

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
ar: سيتعين عليك تجديد اشتراكك لمواصلة الحصول على التحديثات والدعم.

en: Your Email Address
ar: بريدك الإلكتروني

en: Your site is using an expired %s account, which means you won't receive updates. This can lead to stability and security issues.
ar: يستخدم موقعك حساب %s منتهي الصلاحية، مما يعني أنك لن تتلقى تحديثات. يمكن أن يؤدي ذلك إلى مشاكل في الاستقرار والأمان.

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
ar: يبدو أن اشتراكك لم يعد صالحاً. يرجى محاولة التسجيل مرة أخرى باستخدام مفتاح موقع صالح.

en: Your subscription expires in %d day.
ar: تنتهي صلاحية اشتراكك بعد %d يوم.

en: Your subscription expires in %d days.
ar: تنتهي صلاحية اشتراكك بعد %d يوم.

en: activated
ar: مفعّل

en: activating
ar: التفعيل

en: communication error details
ar: تفاصيل خطأ في الاتصال

en: complete set of features
ar: مجموعة كاملة من الميزات

en: downloaded
ar: تم التحميل

en: downloading...
ar: تنزيل...

en: failed!
ar: فشل!

en: installed
ar: مثبتة

en: installing...
ar: تركيب...

en: update the site key
ar: تحديث المفتاح

en: updated
ar: محدثة

en: updating...
ar: تحديث...

en: upgrade to Toolset
ar: ترقية الأدوات

en: which theme and plugins you are using.
ar: القالب والإضافات التي تستخدمها.
