WPML_EXPORT - en to it translation catalogue (193 entries)

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates
it: Versione %s non registrata, niente aggiornamenti.

en: %s plugin must be registered in order to receive stability and security updates. Without these updates, the plugin may become incompatible with new versions of WordPress, which include security patches.
it: Registra %s per aggiornamenti.

en: You are using an expired %s account.
it: Stai utilizzando un account %s scaduto.

en: Your site is using an expired %s account, which means you won't receive updates. This can lead to stability and security issues.
it: Account %s scaduto, niente aggiornamenti.

en: This site is registered on %s as a development site.
it: Questo sito è registrato su %s come sito di sviluppo.

en: update the site key
it: aggiornare la chiave del sito

en: Learn more
it: Per saperne di più

en: Remember to remove %s from this website
it: Ricordati di rimuovere %s da questo sito web

en: This site is using the %s plugin, which has not been paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
it: Rimuovi plugin %s non pagato.

en: %1$s plugin cannot connect to %2$s
it: Il plugin %1$s non può connettersi a %2$s

en: %1$s needs to connect to its server to check for new releases and security updates. Something in the network or security settings is preventing this. Please allow outgoing communication to %2$s to remove this notice.
it: %1$s deve connettersi al suo server per verificare la presenza di nuove versioni e aggiornamenti di sicurezza. Qualcosa nelle impostazioni di rete o di sicurezza lo impedisce. Consenti le comunicazioni in uscita a %2$s per rimuovere questo avviso.

en: Need help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: See the %1$s and let us know in %2$s.
it: Consulta il sito %1$s e facci sapere nel sito %2$s.

en: communication error details
it: dettagli dell'errore di comunicazione

en: %s technical support
it: %s supporto tecnico

en: Please install %s to allow translating %s.
it: Installa %s per consentire la traduzione di %s.

en: Site Moved or Copied - %s require your action
it: Il sito è stato spostato o copiato - %s richiede la tua azione

en: Install and activate
it: Installa e attiva

en: Ignore and don't ask me again
it: Ignorate e non chiedetemi più

en: Register
it: registrati

en: This is a development / staging site
it: Sito di sviluppo/staging

en: Extend your subscription
it: Estendi abbonamento

en: Check my order status
it: Controlla stato ordine

en: Got renewal already?
it: Rinnovo ottenuto?

en: Bought again?
it: Comprato di nuovo?

en: It looks like this site is a copy of a different site, or it has moved to a different URL.
it: Sito copiato o spostato.

en: I moved the site to this new URL
it: Sito spostato su nuovo URL

en: This is a copy of my original site
it: Copia del mio sito originale

en: Next
it: avanti

en: More details
it: Maggiori dettagli

en: Is this still a development site?
it: È ancora un sito di sviluppo?

en: Yes
it: sì

en: No
it: no

en: Please update the URL of currently used site key %1$sin your account%2$s.
it: Aggiorna l'URL della chiave del sito attualmente utilizzata %1$snel tuo account%2$s.

en: Enter the site key for %1$s.
it: Inserisci la chiave del sito per %1$s.

en: %1$sGet a key for this site%2$s
it: %1$sOttieni una chiave per questo sito%2$s

en: Save
it: Salva

en: Please update your site key's URL and set it as a production site %1$sin your account%2$s.
it: Aggiorna l'URL della chiave del sito e impostalo come sito di produzione %1$snel tuo account%2$s.

en: Please update your site key's URL %1$sin your account%2$s.
it: Aggiorna l'URL della chiave del sito %1$snel tuo account%2$s.

en: When this site goes live, remember to %1$s from "development" to "production" to remove this message. %2$s
it: Quando il sito sarà attivo, ricordati di passare %1$s da "sviluppo" a "produzione" per rimuovere questo messaggio. %2$s

en: Dismiss
it: ignora

en: (embedded)
it: (incorporato)

en: installing...
it: installare...

en: updating...
it: aggiornamento...

en: failed!
it: fallito!

en: installed
it: installato

en: updated
it: aggiornato

en: activating
it: attivando

en: activated
it: attivato

en: Release notes
it: Note di rilascio

en: Information about versions of %s are invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
it: Versioni %s non valide, controlla aggiornamenti.

en: Invalid site key for the current site.
it: Chiave del sito non valida.

en: Please note that the site key is case sensitive.
it: Chiave del sito sensibile a maiuscole.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to un-register first and then register again with the same site key.
it: Chiave non valida, prova a disiscriverti e registrarti.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
it: %s non può accedere a %s per registrarsi. Riprova per vedere se si tratta di un problema temporaneo. Se il problema persiste, assicurati che questo sito abbia accesso a Internet. Puoi continuare a utilizzare il plugin senza registrazione, ma non riceverai gli aggiornamenti automatici.

en: Empty site key!
it: Chiave del sito vuota!

en: Invalid request!
it: Richiesta non valida!

en: Installer Support
it: Supporto per gli installatori

en: For retrieving Installer debug information use the %s page.
it: Usa pagina %s per debug installatore.

en: Installer Log
it: Registro dell'installatore

en: Request URL
it: Richiedi l'url

en: Request Arguments
it: Argomenti richiesta

en: Response
it: Risposta

en: Component
it: Componente

en: Time
it: ora

en: Log is empty
it: Il registro è vuoto

en: Installer System Status
it: Stato del sistema dell'installatore

en: Check Now
it: Controlla ora

en: Required PHP Libraries
it: Librerie php necessarie

en: All Installer Instances
it: Tutte le istanze del programma di installazione

en: Path
it: Percorso

en: Version
it: versione

en: High priority
it: Alta priorità

en: Delegated
it: Delegata

en: WPML API server
it: Server API WPML

en: Toolset API server
it: Server API del set di strumenti

en:  to use auto-updates
it:  per utilizzare gli aggiornamenti automatici

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the
                                            256 characters limitation of the current Windows environment.
it: Il download non è possibile. WordPress non può creare le cartelle richieste a causa della limitazione di
     256 caratteri dell'attuale ambiente Windows.

en: Return to the updates page
it: Torna alla pagina degli aggiornamenti

en: OTGS Installer
it: OTGS installatore

en: %s, responsible for receiving automated updates for WPML and Toolset, requires the following PHP component(s) in order to function:
it: %s, responsabile della ricezione degli aggiornamenti automatici per WPML e Toolset, richiede i seguenti componenti PHP per funzionare:

en: Learn more: %s
it: Per saperne di più: %s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
it: Per installare e aggiornare il sito %s, ti invitiamo a consultare il sito %sregister%s %s per questo sito.

en: We were not able to copy some plugin files. This is usually due to issues with permissions for WordPress content or plugins folder.
it: Problemi permessi, non copiati file plugin.

en: You are using an expired account of %s. %sExtend your subscription%s
it: Stai utilizzando un account scaduto di %s. %sEstendi il tuo abbonamento%s

en: Remember to remove %s from this website. %sCheck my order status%s
it: Ricordati di rimuovere %s da questo sito. %sControlla lo stato del mio ordine%s

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %sUpgrade your account%s
it: Hai un vecchio abbonamento a Types-free, che non prevede aggiornamenti automatici. %sUpgrade your account%s

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates. %sRegister now%s
it: Stai utilizzando una versione non registrata di %s e non ricevi gli aggiornamenti di compatibilità e sicurezza. %sRegister now%s

en: You are using the complementary %1$s. For the %2$s, %3$s.
it: Stai utilizzando il complementare %1$s. Per il %2$s, %3$s.

en: complete set of features
it: serie completa di funzioni

en: upgrade to Toolset
it: aggiornamento a Toolset

en: Reporting to
it: In relazione a

en: Report to
it: Segnala a

en: Send theme and plugins information, in order to get faster support and compatibility alerts
it: Invia info per supporto rapido.

en: Don't send this information and skip compatibility alerts
it: Non inviare info, salta avvisi.

en: which theme and plugins you are using.
it: Tema e plugin usati.

en: Privacy and data usage policy
it: Privacy e dati

en: Development
it: Sviluppo

en: Production
it: Produzione

en: Installing %s
it: Installazione di %s

en: Updating %s
it: Aggiornamento di %s

en: Activating %s
it: Attivazione di %s

en: Installer
it: Installatore

en: Upgrade
it: aggiorna

en: Registered
it: Registrato

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).
                                                    Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
it: Stai utilizzando una chiave del sito non valida, definita come la costante %s (probabilmente in wp-config.php).
     Ti preghiamo di rimuoverla o di utilizzare il valore corretto per poterti registrare correttamente.

en: Commercial
it: Commerciale

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
it: Aggiornamenti %s disabilitati in wp-config.php.

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
it: Per visualizzare le informazioni sui prodotti, esegui il %scontrollo manuale degli aggiornamenti%s per inizializzare l'elenco dei prodotti o rimuovi (temporaneamente) il codice di cui sopra.

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
it: Problema comunicazione, controlla aggiornamenti.

en: Information about new versions is invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
it: Info nuove versioni non valide, controlla aggiornamenti.

en: Sorry, you are not allowed to manage Installer for this site.
it: Non autorizzato a gestire l'Installatore.

en: No repositories defined.
it: Non sono stati definiti repository.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet.
it: %s non può accedere a %s per registrarsi. Riprova per vedere se si tratta di un problema temporaneo. Se il problema persiste, assicurati che il sito abbia accesso a Internet.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
it: Dovrai rinnovare l'abbonamento per continuare a ricevere gli aggiornamenti e l'assistenza.

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
it: Connessione fallita! Aggiorna la pagina e riprova. (%s)

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
it: Iscrizione non valida, registra di nuovo.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
it: %s non può essere aggiornato perché la registrazione del tuo sito non è valida. Ti preghiamo di %sregistrare nuovamente %s%s per questo sito.

en: Update Plugin
it: Aggiorna il plugin

en: Return to the plugins page
it: Torna alla pagina plugin

en: Your subscription expires in %d day.
it: Il tuo abbonamento scade tra %d giorni.

en: Your subscription expires in %d days.
it: Il tuo abbonamento scade tra %d giorni.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
it: Qualcosa è andato storto e non è stato possibile installare tutti gli aggiornamenti dal canale %s. Clicca qui per %sriprovare%s. Se gli errori persistono, torna al canale Produzione e contatta il supporto %s%s%s.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
it: Stai utilizzando un canale potenzialmente meno stabile per %s. Se non l'hai attivato di proposito, dovresti passare al canale "Produzione".

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
it: Si è verificato un problema nel passaggio al canale %s. Puoi %sriprovare%s. Se il problema persiste, ti preghiamo di %sscaricare %s%s e di installare nuovamente il programma manualmente

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
it: Per selezionare i diversi canali di aggiornamento (beta, sviluppo) devi aggiornare i prodotti esistenti alle versioni stabili più recenti.

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
it: Aggiornamento plugin in corso, non chiudere.

en: Cancel
it: annulla

en: Switch
it: Interruttore

en: The plugins will update to the most recent version in the channel that you selected.
it: I plugin si aggiorneranno alla versione più recente nel canale che hai selezionato.

en: Remember my preference.
it: Ricorda preferenza.

en: Updates channel:
it: Canale di aggiornamento:

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
it: Il download non è possibile perché WordPress non riesce a scrivere nella cartella dei plugin. %sCome risolvere%s.

en: downloading...
it: scaricare...

en: downloaded
it: scaricato

en: Activate after download
it: Attiva dopo il download

en: Operation complete!
it: Operazione completata!

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
it: Download fallito!
    
    Clicca su OK per riconfermare la tua iscrizione o su CANCEL per riprovare.

en: Available
it: Disponibile

en: Installed
it: Installato

en: Downloading
it: Scaricare

en: Activate
it: attiva

en: Download
it: scarica

en: Current
it: corrente

en: Released
it: Rilasciato

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
it: Download fallito!
    
    Per favore aggiorna la pagina e riprova.

en: Incorrect setup
it: Impostazione errata

en: Invalid product
it: Prodotto non valido

en: Unknown repository
it: Deposito sconosciuto

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
it:  La chiave del sito attuale (%s) non corrisponde al prodotto selezionato (%s).

en: Buy %s
it: Acquista %s

en: Already bought %s?
it: Hai già acquistato %s?

en: Renew %s
it: Rinnova %s

en: Remove current site key (%s)
it: Rimuovi chiave sito corrente (%s)

en: %s support on wpml.org
it: Supporto %s su wpml.org

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
it: Chiave impostata da %s, rimuovi costante.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
it: Chiave impostata da %s, rimuovi costante.

en: Enter site key
it: Inserisci la chiave del sito

en: Subscription is expired.
it: Abbonamento scaduto.

en: Add
it: aggiungi

en: Are you sure you want to remove this site key?
it: Rimuovere chiave del sito?

en: Do you have an account on %s?
it: Hai un account su %s?

en: Great! You just need to extend your subscription.
it: Ottimo! Devi solo estendere il tuo abbonamento.

en: You have a %s account. You just need to extend your subscription.
it: Hai un account %s. Devi solo estendere il tuo abbonamento.

en: Extend Subscription
it: Estendere l'abbonamento

en: OK. You need to set up renewal for %s.
it: OK. Devi impostare il rinnovo per %s.

en: You do not have a %1$s account yet. You need to set up a renewal for %2$s.
it: Non hai ancora un account %1$s. Devi rinnovare l'account per %2$s.

en: Set Up Renewal For %s
it: Imposta il rinnovo per %s

en: No worries. We can check that for you.
it: Non preoccuparti, lo verifichiamo.

en: Check
it: Controllo

en: Your Email Address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: I do not remember
it: Non ricordo

en: You are using an expired account of %s.
it: Stai utilizzando un account scaduto di %s.

en: It means you will not receive updates. This can lead to stability and even security issues.
it: Niente aggiornamenti, rischio problemi.

en: Upgrade your account
it: Aggiorna account

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %s
it: Hai un vecchio abbonamento a Types-free, che non prevede aggiornamenti automatici. %s

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
it: Questa pagina ti permette di installare i plugin e di aggiornare quelli esistenti. Per rimuovere uno di questi plugin, vai alla pagina %splugins%s e se hai i permessi di rimozione dei plugin dovresti poterlo fare.

en: Individual components
it: Componenti

en: Click to see individual components options.
it: Vedi opzioni componenti.

en: Remember to remove %s from this website.
it: Ricordati di rimuovere %s da questo sito.

en: This site is using %s plugin, which is not paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means that you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
it: Questo sito utilizza il plugin %s, che non è a pagamento. Dopo aver ricevuto un rimborso, dovresti rimuovere questo plugin dai tuoi siti. L'utilizzo di plugin non registrati significa che non si ricevono gli aggiornamenti di stabilità e sicurezza e che, in ultima analisi, si avranno problemi di gestione del sito.

en: Already purchased %s?
it: Hai già acquistato %s?

en: Register %s
it: Registro %s

en: Enter the site key, from your %1$s account, to receive automatic updates for %2$s.
it: Inserisci la chiave del sito dal tuo account %1$s per ricevere gli aggiornamenti automatici per %2$s.

en: Site key
it: Chiave del sito

en: Get a key for this site
it: Ottieni chiave sito

en: Unregister %s from this site
it: Disregistra %s da questo sito

en: Check for updates
it: Controlla gli aggiornamenti

en: Are you sure you want to unregister?
it: Sei sicuro di volerti disiscrivere?

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
it: %s è registrato su questo sito. Riceverai aggiornamenti automatici fino a quando %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
it: %s è registrato su questo sito. Il tuo account Lifetime ti dà aggiornamenti a vita.

en: This site is registered on WPML.org as a development site.
it: Sito di sviluppo su WPML.org.

en: This site is registered on Toolset.com as a development site.
it: Sito di sviluppo su Toolset.com.
