WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (195 entries)

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates
ja: 未登録バージョンの %s を使用しているため、互換性とセキュリティの更新プログラムを受け取っていません。

en: %s plugin must be registered in order to receive stability and security updates. Without these updates, the plugin may become incompatible with new versions of WordPress, which include security patches.
ja: %s プラグインは、安定性とセキュリティのアップデートを受け取るために登録する必要があります。これらのアップデートがないと、プラグインはセキュリティ パッチを含む WordPress の新しいバージョンと互換性がなくなる可能性があります。

en: You are using an expired %s account.
ja: 期限切れの %s アカウントを使用しています。

en: Your site is using an expired %s account, which means you won't receive updates. This can lead to stability and security issues.
ja: あなたのサイトは期限切れの %s アカウントを使用しているため、アップデートを受け取ることができません。これは安定性とセキュリティの問題につながります。

en: This site is registered on %s as a development site.
ja: この敷地は開発用地として%sに登録されている。

en: update the site key
ja: サイトキーを更新

en: Learn more
ja: 詳しく

en: Remember to remove %s from this website
ja: このサイトから%sを削除

en: This site is using the %s plugin, which has not been paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
ja: このサイトは%sプラグインを使用しています。返金を受けたら、このプラグインをサイトから削除してください。未登録のプラグインを使用しているということは、安定性とセキュリティのアップデートを受け取っていないということであり、最終的にサイトの運営に問題が生じることになります。

en: %1$s plugin cannot connect to %2$s
ja: %1$s プラグインは %2$s に接続できません

en: %1$s needs to connect to its server to check for new releases and security updates. Something in the network or security settings is preventing this. Please allow outgoing communication to %2$s to remove this notice.
ja: %1$s は、新しいリリースとセキュリティ更新を確認するためにサーバーに接続する必要があります。ネットワークまたはセキュリティ設定の何らかの原因でこれが妨げられています。この通知を削除するには、%2$s への送信通信を許可してください。

en: Need help?
ja: お困りですか？

en: See the %1$s and let us know in %2$s.
ja: %1$s を参照し、%2$s でお知らせください。

en: communication error details
ja: 通信エラーの詳細

en: %s technical support
ja: %s テクニカルサポート

en: Please install %s to allow translating %s.
ja: %s を翻訳するには、%s をインストールしてください。

en: Site Moved or Copied - %s require your action
ja: サイトが移動またはコピーされました - %s ご対応をお願いします。

en: Install and activate
ja: インストールとアクティベーション

en: Ignore and don't ask me again
ja: 無視する。

en: Register
ja: 登録

en: This is a development / staging site
ja: 開発/ステージングサイトです。

en: Extend your subscription
ja: サブスクリプションの延長

en: Check my order status
ja: 注文状況の確認

en: Got renewal already?
ja: もう更新したのか？

en: Bought again?
ja: また買ったのか？

en: It looks like this site is a copy of a different site, or it has moved to a different URL.
ja: このサイトは別のサイトのコピーか、別のURLに移動したようだ。

en: I moved the site to this new URL
ja: 新しいURLに移動しました。

en: This is a copy of my original site
ja: オリジナルサイトのコピーです。

en: Next
ja: 次へ

en: More details
ja: 詳細

en: Is this still a development site?
ja: ここはまだ開発現場なのか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Please update the URL of currently used site key %1$sin your account%2$s.
ja: アカウント%2$s内の現在使用中のサイトキー%1$sのURLを更新してください。

en: Enter the site key for %1$s.
ja: %1$s のサイト キーを入力してください。

en: %1$sGet a key for this site%2$s
ja: %1$sこのサイトのキーを取得する%2$s

en: Save
ja: 保存

en: Please update your site key's URL and set it as a production site %1$sin your account%2$s.
ja: サイトキーのURLを更新し、アカウント%2$sで本番サイト%1$sとして設定してください。

en: Please update your site key's URL %1$sin your account%2$s.
ja: アカウント%2$s内のサイトキーのURL%1$sを更新してください。

en: When this site goes live, remember to %1$s from "development" to "production" to remove this message. %2$s
ja: このサイトが公開されたら、%1$s を "development" から "production" に変更して、このメッセージを消してください。%2$s

en: Dismiss
ja: 無視

en: (embedded)
ja: (埋め込み）

en: installing...
ja: インストール...

en: updating...
ja: 更新...

en: failed!
ja: 失敗！

en: installed
ja: 設置済み

en: updated
ja: 更新済み

en: activating
ja: 活性化

en: activated
ja: アクティブ化済み

en: Release notes
ja: リリースノート

en: Information about versions of %s are invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
ja: %s のバージョンに関する情報が無効です。一時的な通信の問題である可能性があります。更新を再度確認してください。

en: Invalid site key for the current site.
ja: 現在のサイトのサイトキーが無効です。

en: Please note that the site key is case sensitive.
ja: サイトキーの大文字小文字に注意。

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to un-register first and then register again with the same site key.
ja: 現在のサイトのサイトキーが無効です。エラーが続く場合は、まず登録を解除し、同じサイト・キーで再登録してみてください。

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
ja: %s は %s にアクセスして登録できません。一時的な問題かどうかを確認するためにもう一度お試しください。問題が引き続き発生する場合は、このサイトがインターネットにアクセスできることを確認してください。登録しなくてもプラグインは使用できますが、自動更新は受信されません。

en: Empty site key!
ja: 空のサイトキー！

en: Invalid request!
ja: 無効なリクエストです！

en: Installer Support
ja: インストーラーサポート

en: For retrieving Installer debug information use the %s page.
ja: インストーラのデバッグ情報を取得するには、%s ページを使用します。

en: Installer Log
ja: インストーラーログ

en: Request URL
ja: リクエストURL

en: Request Arguments
ja: リクエスト引数

en: Response
ja: 応答

en: Component
ja: コンポーネント

en: Time
ja: 時間

en: Log is empty
ja: ログは空です

en: Installer System Status
ja: インストーラのシステムステータス

en: Check Now
ja: 今すぐチェック

en: Required PHP Libraries
ja: 必要なphpライブラリ

en: All Installer Instances
ja: すべてのインストーラ・インスタンス

en: Path
ja: パス

en: Version
ja: バージョン

en: High priority
ja: 高い優先度

en: Delegated
ja: 委任された

en: WPML API server
ja: WPML APIサーバー

en: Toolset API server
ja: ツールセットAPIサーバー

en:  to use auto-updates
ja: 自動更新を使用する

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the
                                            256 characters limitation of the current Windows environment.
ja: ダウンロードができません。現在のWindows環境では、
     256文字の制限があるため、WordPressでは必要なフォルダを作成できません。

en: Return to the updates page
ja: アップデートのページに戻る

en: OTGS Installer
ja: OTGSインストーラー

en: %s, responsible for receiving automated updates for WPML and Toolset, requires the following PHP component(s) in order to function:
ja: WPML および Toolset の自動更新を受信する %s が機能するには、次の PHP コンポーネントが必要です。

en: Learn more: %s
ja: 詳細はこちら： %s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
ja: %s をインストールして更新するには、このサイトの %sregister%s %s にアクセスしてください。

en: We were not able to copy some plugin files. This is usually due to issues with permissions for WordPress content or plugins folder.
ja: 一部のプラグインファイルをコピーできませんでした。

en: You are using an expired account of %s. %sExtend your subscription%s
ja: 期限切れのアカウント %s を使用しています。%s サブスクリプションを延長してください%s

en: Remember to remove %s from this website. %sCheck my order status%s
ja: このウェブサイトから %s を削除することを忘れないでください。%s注文状況を確認する%s

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %sUpgrade your account%s
ja: 自動アップデートが提供されない、古いTypes-freeのサブスクリプションを使用しています。%sUpgrade your account%s

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates. %sRegister now%s
ja: 未登録の %s バージョンを使用しているため、互換性とセキュリティの更新プログラムを受け取っていません。%sRegister now%s

en: You are using the complementary %1$s. For the %2$s, %3$s.
ja: 補足の %1$s を使用しています。%2$s の場合は %3$s です。

en: complete set of features
ja: 機能一式

en: upgrade to Toolset
ja: ツールセットへのアップグレード

en: Reporting to
ja: 報告先

en: Report to
ja: 報告先

en: Send theme and plugins information, in order to get faster support and compatibility alerts
ja: テーマとプラグインの情報を送信して、より迅速なサポートと互換性のアラートを得る

en: Don't send this information and skip compatibility alerts
ja: この情報を送信せず、互換性アラートをスキップする

en: which theme and plugins you are using.
ja: どのテーマとプラグインを使っているか。

en: Privacy and data usage policy
ja: プライバシーおよびデータ使用ポリシー

en: Development
ja: 開発

en: Beta
ja: ベータ

en: Production
ja: 製造

en: Installing %s
ja: %s をインストールしています

en: Updating %s
ja: 更新中 %s

en: Activating %s
ja: %s を有効化

en: Installer
ja: インストーラー

en: Upgrade
ja: アップグレードする

en: Registered
ja: 登録済み

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).
                                                    Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
ja: 定数 %s として定義された無効なサイト キーを使用しています (wp-config.php 内にある可能性が高い)。
     正しく登録できるようにするには、これを削除するか、正しい値を使用してください。

en: Commercial
ja: コマーシャル

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
ja: 以下の設定 (通常は wp-config.php) で %s の自動更新が明示的に無効化されているため、インストーラが製品情報を表示できません：

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
ja: 製品情報を表示するには、%s手動更新チェック%sを実行して製品リストを初期化するか、上記のコードを（一時的に）削除してください。

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
ja: インストーラが、利用可能な製品に関する情報を取得し、新しいバージョンを確認するために、弊社のアップデートサーバーに接続できません。このメッセージが初めて表示された場合は、一時的な通信の問題である可能性があるため、無視してかまいません。問題が解決せず、WordPressの管理画面が遅くなる場合は、自動バージョンチェックを無効にすることができます。wp-config.phpファイルに以下の行を追加してください：

en: Information about new versions is invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
ja: 新バージョンの情報は無効です。一時的な通信障害かもしれませんので、再度アップデートをご確認ください。

en: Sorry, you are not allowed to manage Installer for this site.
ja: 管理権限がありません。

en: No repositories defined.
ja: リポジトリ未定義。

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet.
ja: %s は %s にアクセスして登録できません。一時的な問題かどうかを確認するためにもう一度お試しください。問題が引き続き発生する場合は、このサイトがインターネットにアクセスできることを確認してください。

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
ja: アップデートとサポートを継続するには、サブスクリプションを更新する必要があります。

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
ja: 接続に失敗しました！ページを更新して再度お試しください。(%s)

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
ja: 登録が無効になっているようです。有効なサイトキーを使用して再登録をお試しください。

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
ja: あなたのサイトの登録が有効でないため、%sは更新できません。お手数ですが、%sこのサイトの%s%sを再度登録してください。

en: Update Plugin
ja: プラグインの更新

en: Return to the plugins page
ja: プラグインのページに戻る

en: Your subscription expires in %d day.
ja: 購読の有効期限は %d 日です。

en: Your subscription expires in %d days.
ja: 購読の有効期限は %d 日です。

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
ja: 何か問題が発生し、%s チャンネルからすべてのアップデートをインストールできませんでした。ここをクリックして%s再試行してください%s。エラーが解消されない場合は、Productionチャネルに切り替えて、%s%sサポート%sまでお問い合わせください。

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
ja: %s では、安定性の低い可能性のあるチャネルを使用しています。意図的にこれを有効にしていない場合は、「Production」チャネルに切り替える必要があります。

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
ja: %s チャンネルへの切り替え中に問題が発生しました。%s再試行%sしてください。問題が解決しない場合は、%s%s をダウンロード%sして手動で再度インストールしてください。

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
ja: 異なるアップデートチャンネル（ベータ版、開発版）を選択するには、既存の製品を最新の安定版にアップデートする必要があります。

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
ja: サイトのプラグインを更新するこのページを閉じたり、移動したりしないでください。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Switch
ja: スイッチ

en: The plugins will update to the most recent version in the channel that you selected.
ja: プラグインは、選択したチャンネルの最新バージョンに更新されます。

en: Remember my preference.
ja: 好みを記憶する。

en: Updates channel:
ja: 更新チャンネル

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
ja: WordPress が plugins フォルダに書き込めないため、ダウンロードできません。%s修正方法%s。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: downloading...
ja: ダウンロード...

en: downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Activate after download
ja: ダウンロード後にアクティベートする

en: Operation complete!
ja: 作戦完了！

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
ja: ダウンロードに失敗しました！
    
    OKをクリックして購読を再確認するか、CANCELをクリックして再試行してください。

en: Available
ja: 利用可能

en: Installed
ja: 設置済み

en: Downloading
ja: ダウンロード

en: Activate
ja: アクティブ化する

en: Download
ja: ダウンロードする

en: Current
ja: 最新

en: Released
ja: リリース

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
ja: ダウンロードに失敗しました
    
    ページを更新して、再度お試しください。

en: Incorrect setup
ja: 誤ったセットアップ

en: Invalid product
ja: 無効な製品

en: Unknown repository
ja: リポジトリ不明

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
ja: 現在のサイト・キー (%s) は、選択した製品 (%s) と一致しません。

en: Buy %s
ja: %s を購入

en: Already bought %s?
ja: %s をすでに購入しましたか?

en: Renew %s
ja: 更新 %s

en: Remove current site key (%s)
ja: 現在のサイト・キー (%s) を削除します。

en: %s support on wpml.org
ja: %s wpml.org でのサポート

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
ja: Site-keyが%sによって設定されました。おそらくwp-config.phpに設定されています。登録する前に、この定数を削除してください。

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
ja: Site-keyが%sによって設定されました。おそらくwp-config.phpに設定されています。登録を解除する前に、この定数を削除してください。

en: Enter site key
ja: サイトキーを入力

en: Subscription is expired.
ja: サブスクリプションの有効期限が切れています。

en: Add
ja: 追加

en: Are you sure you want to remove this site key?
ja: 本当にこのサイトキーを削除しますか？

en: Do you have an account on %s?
ja: %s にアカウントをお持ちですか?

en: Great! You just need to extend your subscription.
ja: 素晴らしい！サブスクリプションを延長するだけです。

en: You have a %s account. You just need to extend your subscription.
ja: %s アカウントをお持ちです。サブスクリプションを延長するだけです。

en: Extend Subscription
ja: サブスクリプションの延長

en: OK. You need to set up renewal for %s.
ja: OK。%s の更新を設定する必要があります。

en: You do not have a %1$s account yet. You need to set up a renewal for %2$s.
ja: %1$s アカウントがまだありません。%2$s の更新を設定する必要があります。

en: Set Up Renewal For %s
ja: %s の更新を設定する

en: No worries. We can check that for you.
ja: ご心配なく。私たちがチェックします。

en: Check
ja: チェック

en: Your Email Address
ja: メールアドレス

en: I do not remember
ja: 覚えていない

en: You are using an expired account of %s.
ja: 期限切れのアカウント %s を使用しています。

en: It means you will not receive updates. This can lead to stability and even security issues.
ja: 更新が受け取れません。安定性やセキュリティに影響。

en: Upgrade your account
ja: アカウントのアップグレード

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %s
ja: 自動アップデートが提供されない古い Types-free サブスクリプションを使用しています。%s

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
ja: このページでは、プラグインをインストールしたり、既存のプラグインを更新することができます。これらのプラグインを削除するには、%splugins%sページに行き、プラグインを削除する権限を持っていればできるはずです。

en: Individual components
ja: 個別部品

en: Click to see individual components options.
ja: 各コンポーネントのオプションを見るにはクリックしてください。

en: Remember to remove %s from this website.
ja: このサイトから%sを削除。

en: This site is using %s plugin, which is not paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means that you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
ja: このサイトは%sプラグインを使用しています。返金を受けたら、このプラグインをサイトから削除してください。未登録のプラグインを使用しているということは、安定性とセキュリティのアップデートを受け取っていないということであり、最終的にはサイトの運営に問題が生じることになります。

en: Already purchased %s?
ja: %s をすでに購入しましたか?

en: Register %s
ja: 登録 %s

en: Enter the site key, from your %1$s account, to receive automatic updates for %2$s.
ja: %1$s アカウントからサイト キーを入力すると、%2$s の自動更新が受信されます。

en: Site key
ja: サイトキー

en: Get a key for this site
ja: このサイトのキーを取得

en: Unregister %s from this site
ja: このサイトからの%sの登録を解除します。

en: Check for updates
ja: アップデートの確認

en: Are you sure you want to unregister?
ja: 本当に登録を解除しますか？

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
ja: %s はこのサイトに登録されています。%s まで自動更新が送信されます。

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
ja: %s はこのサイトに登録されています。Lifetime アカウントでは、生涯にわたって最新情報を入手できます。

en: This site is registered on WPML.org as a development site.
ja: このサイトは開発サイトとしてWPML.orgに登録されています。

en: This site is registered on Toolset.com as a development site.
ja: このサイトは開発サイトとしてToolset.comに登録されています。
