WPML_EXPORT - en to pl translation catalogue (194 entries)

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates
pl: Używasz niezarejestrowanej wersji %s i nie otrzymujesz aktualizacji zgodności i zabezpieczeń

en: %s plugin must be registered in order to receive stability and security updates. Without these updates, the plugin may become incompatible with new versions of WordPress, which include security patches.
pl: Wtyczka %s musi być zarejestrowana, aby otrzymywać aktualizacje.

en: You are using an expired %s account.
pl: Używasz wygasłego konta %s.

en: Your site is using an expired %s account, which means you won't receive updates. This can lead to stability and security issues.
pl: Twoja witryna używa wygasłego konta %s, brak aktualizacji.

en: This site is registered on %s as a development site.
pl: Ta strona jest zarejestrowana na %s jako strona rozwoju.

en: update the site key
pl: zaktualizuj klucz witryny

en: Learn more
pl: Dowiedz się więcej

en: Remember to remove %s from this website
pl: Pamiętaj, aby usunąć %s z tej witryny

en: This site is using the %s plugin, which has not been paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
pl: Wtyczka %s nieopłacona, usuń po zwrocie.

en: %1$s plugin cannot connect to %2$s
pl: Wtyczka %1$s nie może połączyć się z %2$s

en: %1$s needs to connect to its server to check for new releases and security updates. Something in the network or security settings is preventing this. Please allow outgoing communication to %2$s to remove this notice.
pl: %1$s musi połączyć się ze swoim serwerem, aby sprawdzić dostępność nowych wydań i aktualizacji zabezpieczeń. Coś w ustawieniach sieci lub zabezpieczeń uniemożliwia to. Zezwól na komunikację wychodzącą do %2$s, aby usunąć to powiadomienie.

en: Need help?
pl: Potrzebujesz pomocy?

en: See the %1$s and let us know in %2$s.
pl: Zobacz %1$s i daj nam znać w %2$s.

en: communication error details
pl: szczegóły błędu komunikacji

en: %s technical support
pl: %s wsparcie techniczne

en: Please install %s to allow translating %s.
pl: Zainstaluj %s, aby umożliwić tłumaczenie %s.

en: Site Moved or Copied - %s require your action
pl: Strona przeniesiona lub skopiowana - %s wymaga Twojego działania

en: Install and activate
pl: Zainstaluj i aktywuj

en: Ignore and don't ask me again
pl: Zignoruj i nie pytaj ponownie

en: Register
pl: zarejstruj się

en: This is a development / staging site
pl: To jest witryna rozwojowa / przejściowa

en: Extend your subscription
pl: Przedłuż subskrypcję

en: Check my order status
pl: Sprawdź status mojego zamówienia

en: Got renewal already?
pl: Masz już odnowienie?

en: Bought again?
pl: Kupiłeś ponownie?

en: It looks like this site is a copy of a different site, or it has moved to a different URL.
pl: Strona to kopia innej lub przeniesiona.

en: I moved the site to this new URL
pl: Przeniosłem stronę pod nowy adres URL

en: This is a copy of my original site
pl: To kopia mojej strony

en: Next
pl: następny

en: More details
pl: Więcej szczegółów

en: Is this still a development site?
pl: Czy jest to nadal teren inwestycyjny?

en: Yes
pl: tak

en: No
pl: nie

en: Please update the URL of currently used site key %1$sin your account%2$s.
pl: Zaktualizuj adres URL aktualnie używanego klucza witryny %1$sna swoim koncie%2$s.

en: Enter the site key for %1$s.
pl: Wprowadź klucz witryny dla %1$s.

en: %1$sGet a key for this site%2$s
pl: %1$sUzyskaj klucz dla tej witryny%2$s

en: Save
pl: Zapisz

en: Please update your site key's URL and set it as a production site %1$sin your account%2$s.
pl: Zaktualizuj adres URL klucza witryny i ustaw go jako witrynę produkcyjną %1$sna swoim koncie%2$s.

en: Please update your site key's URL %1$sin your account%2$s.
pl: Zaktualizuj adres URL klucza witryny %1$sna swoim koncie%2$s.

en: When this site goes live, remember to %1$s from "development" to "production" to remove this message. %2$s
pl: Kiedy strona zostanie uruchomiona, pamiętaj o zmianie %1$s z "development" na "production", aby usunąć ten komunikat. %2$s

en: Dismiss
pl: odrzuć

en: (embedded)
pl: (wbudowany)

en: installing...
pl: instalacja...

en: updating...
pl: aktualizacja...

en: failed!
pl: nie udało się!

en: installed
pl: zainstalowany

en: updated
pl: zaktualizowany

en: activating
pl: aktywacja

en: activated
pl: aktywowany

en: Release notes
pl: Informacje o wersji

en: Information about versions of %s are invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
pl: Informacje o wersji %s są nieprawidłowe. Może to być tymczasowy problem z komunikacją, sprawdź ponownie aktualizacje.

en: Invalid site key for the current site.
pl: Nieprawidłowy klucz witryny.

en: Please note that the site key is case sensitive.
pl: Klucz witryny rozróżnia wielkość liter.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to un-register first and then register again with the same site key.
pl: Nieprawidłowy klucz witryny, spróbuj wyrejestrować.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
pl: %s nie może uzyskać dostępu do %s, spróbuj ponownie.

en: Empty site key!
pl: Pusty klucz strony!

en: Invalid request!
pl: Nieprawidłowe żądanie!

en: Installer Support
pl: Wsparcie dla instalatorów

en: For retrieving Installer debug information use the %s page.
pl: Aby pobrać informacje debugowania instalatora, użyj strony %s.

en: Installer Log
pl: Dziennik instalatora

en: Request URL
pl: Adres url żądania

en: Request Arguments
pl: Argumenty żądania

en: Response
pl: Odpowiedź

en: Component
pl: Komponent

en: Time
pl: godzina

en: Log is empty
pl: Dziennik jest pusty

en: Installer System Status
pl: Status systemu instalatora

en: Check Now
pl: Sprawdź teraz

en: Required PHP Libraries
pl: Wymagane biblioteki php

en: All Installer Instances
pl: Wszystkie instancje instalatora

en: Path
pl: Ścieżka

en: Version
pl: wersja

en: High priority
pl: Wysoki priorytet

en: Delegated
pl: Delegowany

en: WPML API server
pl: Serwer API WPML

en: Toolset API server
pl: Serwer API zestawu narzędzi

en:  to use auto-updates
pl:  aby korzystać z automatycznych aktualizacji

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the
                                            256 characters limitation of the current Windows environment.
pl: Pobieranie nie jest możliwe. WordPress nie może utworzyć wymaganych folderów z powodu ograniczenia
     256 znaków w obecnym środowisku Windows.

en: Return to the updates page
pl: Wróć do strony aktualizacji

en: OTGS Installer
pl: Instalator OTGS

en: %s, responsible for receiving automated updates for WPML and Toolset, requires the following PHP component(s) in order to function:
pl: %s, odpowiedzialny za otrzymywanie automatycznych aktualizacji dla WPML i Toolset, wymaga następujących komponentów PHP do działania:

en: Learn more: %s
pl: Dowiedz się więcej: %s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
pl: Aby zainstalować i zaktualizować %s, %sregister%s %s dla tej strony.

en: We were not able to copy some plugin files. This is usually due to issues with permissions for WordPress content or plugins folder.
pl: Nie można skopiować niektórych plików wtyczek.

en: You are using an expired account of %s. %sExtend your subscription%s
pl: Używasz wygasłego konta %s. %sPrzedłuż subskrypcję%s

en: Remember to remove %s from this website. %sCheck my order status%s
pl: Pamiętaj, aby usunąć %s z tej strony. %sSprawdź status mojego zamówienia%s

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %sUpgrade your account%s
pl: Masz starą subskrypcję Types-free, która nie zapewnia automatycznych aktualizacji. %sUpgrade your account%s

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates. %sRegister now%s
pl: Używasz niezarejestrowanej wersji %s i nie otrzymujesz aktualizacji zgodności i zabezpieczeń. %sRegister now%s

en: You are using the complementary %1$s. For the %2$s, %3$s.
pl: Używasz uzupełniającego %1$s. Dla %2$s, %3$s.

en: complete set of features
pl: kompletny zestaw funkcji

en: upgrade to Toolset
pl: uaktualnij do zestawu narzędzi

en: Reporting to
pl: Raportowanie do

en: Report to
pl: Zgłoś się do

en: Send theme and plugins information, in order to get faster support and compatibility alerts
pl: Wysyłaj informacje o motywach i wtyczkach.

en: Don't send this information and skip compatibility alerts
pl: Nie wysyłaj informacji i pomiń alerty.

en: which theme and plugins you are using.
pl: jakiego motywu i wtyczek używasz.

en: Privacy and data usage policy
pl: Polityka prywatności i danych

en: Development
pl: Rozwój

en: Production
pl: Produkcja

en: Installing %s
pl: Instalowanie %s

en: Updating %s
pl: Aktualizacja %s

en: Activating %s
pl: Aktywacja %s

en: Installer
pl: Instalator

en: Upgrade
pl: aktualizuj

en: Registered
pl: Zarejestrowany

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).
                                                    Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
pl: Używasz nieprawidłowego klucza witryny zdefiniowanego jako stała %s (najprawdopodobniej w wp-config.php).
     Usuń go lub użyj poprawnej wartości, aby móc poprawnie się zarejestrować.

en: Commercial
pl: Komercyjny

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
pl: Automatyczne aktualizacje %s wyłączone w konfiguracji.

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
pl: Aby zobaczyć informacje o produktach, uruchom %sręczne sprawdzanie aktualizacji%s, aby zainicjować listę produktów lub (tymczasowo) usuń powyższy kod.

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
pl: Instalator nie może skontaktować się z serwerem aktualizacji.

en: Information about new versions is invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
pl: Informacje o nowych wersjach nieprawidłowe, sprawdź ponownie.

en: Sorry, you are not allowed to manage Installer for this site.
pl: Nie możesz zarządzać instalatorem dla tej witryny.

en: No repositories defined.
pl: Nie zdefiniowano żadnych repozytoriów.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet.
pl: %s nie może uzyskać dostępu do %s, spróbuj ponownie.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
pl: Będziesz musiał odnowić subskrypcję, aby nadal otrzymywać aktualizacje i wsparcie.

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
pl: Połączenie nie powiodło się! Odśwież stronę i spróbuj ponownie. (%s)

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
pl: Subskrypcja nieważna, zarejestruj się ponownie.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
pl: %s nie może zostać zaktualizowana, ponieważ rejestracja Twojej witryny jest nieprawidłowa. Prosimy o %sponowną rejestrację %s%s dla tej strony.

en: Update Plugin
pl: Zaktualizuj wtyczkę

en: Return to the plugins page
pl: Wróć do strony wtyczek

en: Your subscription expires in %d day.
pl: Twoja subskrypcja wygasa za %d dni.

en: Your subscription expires in %d days.
pl: Twoja subskrypcja wygasa za %d dni.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
pl: Coś poszło nie tak i nie mogliśmy zainstalować wszystkich aktualizacji z kanału %s. Kliknij tutaj, aby %sspróbować ponownie%s. Jeśli błędy nadal występują, przełącz się z powrotem na kanał produkcyjny i skontaktuj się z pomocą techniczną %s%s%s.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
pl: Używasz potencjalnie mniej stabilnego kanału dla %s. Jeśli nie włączyłeś tego celowo, powinieneś przełączyć się na kanał "Production".

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
pl: Wystąpił problem z przełączeniem na kanał %s. Możesz %sspróbować ponownie%s. Jeśli problem będzie się powtarzał, %spobierz %s%s i zainstaluj ponownie ręcznie

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
pl: Aby wybrać różne kanały aktualizacji (beta, rozwój), musisz zaktualizować istniejące produkty do ich najnowszych stabilnych wersji.

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
pl: Aktualizacja wtyczek, nie zamykaj strony.

en: Cancel
pl: anuluj

en: Switch
pl: Przełącznik

en: The plugins will update to the most recent version in the channel that you selected.
pl: Wtyczki zostaną zaktualizowane do najnowszej wersji w wybranym kanale.

en: Remember my preference.
pl: Pamiętaj o moich preferencjach.

en: Updates channel:
pl: Kanał aktualizacji:

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
pl: Pobieranie nie jest możliwe, ponieważ WordPress nie może zapisać do folderu wtyczek. %sJak naprawić%s.

en: Plugin
pl: Wtyczka

en: downloading...
pl: pobieranie...

en: downloaded
pl: pobrany

en: Activate after download
pl: Aktywuj po pobraniu

en: Operation complete!
pl: Operacja zakończona!

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
pl: Pobieranie nie powiodło się!
    
    Kliknij OK, aby ponownie zatwierdzić subskrypcję lub CANCEL, aby spróbować ponownie.

en: Available
pl: Dostępny

en: Installed
pl: Zainstalowany

en: Downloading
pl: Pobieranie

en: Activate
pl: aktywuj

en: Download
pl: pobierz

en: Current
pl: aktualny

en: Released
pl: Zwolniony

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
pl: Pobieranie nie powiodło się!
    
    Odśwież stronę i spróbuj ponownie.

en: Incorrect setup
pl: Nieprawidłowa konfiguracja

en: Invalid product
pl: Nieprawidłowy produkt

en: Unknown repository
pl: Nieznane repozytorium

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
pl:  Twój bieżący klucz witryny (%s) nie pasuje do wybranego produktu (%s).

en: Buy %s
pl: Kup %s

en: Already bought %s?
pl: Kupiłeś już %s?

en: Renew %s
pl: Odnów %s

en: Remove current site key (%s)
pl: Usuń bieżący klucz strony (%s)

en: %s support on wpml.org
pl: %s wsparcie na wpml.org

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
pl: Site-key został ustawiony przez %s, najprawdopodobniej w wp-config.php. Usuń tę stałą przed próbą rejestracji.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
pl: Site-key został ustawiony przez %s, najprawdopodobniej w wp-config.php. Usuń tę stałą przed próbą wyrejestrowania.

en: Enter site key
pl: Wprowadź klucz witryny

en: Subscription is expired.
pl: Subskrypcja wygasła.

en: Add
pl: dodaj

en: Are you sure you want to remove this site key?
pl: Usunąć klucz witryny?

en: Do you have an account on %s?
pl: Czy masz konto na %s?

en: Great! You just need to extend your subscription.
pl: Świetnie! Musisz tylko przedłużyć subskrypcję.

en: You have a %s account. You just need to extend your subscription.
pl: Masz konto %s. Musisz tylko przedłużyć subskrypcję.

en: Extend Subscription
pl: Przedłuż subskrypcję

en: OK. You need to set up renewal for %s.
pl: OK. Musisz skonfigurować odnowienie dla %s.

en: You do not have a %1$s account yet. You need to set up a renewal for %2$s.
pl: Nie masz jeszcze konta %1$s. Musisz skonfigurować odnowienie dla %2$s.

en: Set Up Renewal For %s
pl: Skonfiguruj odnowienie dla %s

en: No worries. We can check that for you.
pl: Nie martw się. Możemy to dla ciebie sprawdzić.

en: Check
pl: Sprawdź

en: Your Email Address
pl: Twój adres e-mail

en: I do not remember
pl: Nie pamiętam

en: You are using an expired account of %s.
pl: Używasz wygasłego konta %s.

en: It means you will not receive updates. This can lead to stability and even security issues.
pl: Brak aktualizacji prowadzi do problemów.

en: Upgrade your account
pl: Uaktualnij konto

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %s
pl: Masz starą subskrypcję Types-free, która nie zapewnia automatycznych aktualizacji. %s

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
pl: Na tej stronie możesz instalować wtyczki i aktualizować istniejące wtyczki. Aby usunąć dowolną z tych wtyczek, przejdź do strony %splugins%s i jeśli masz uprawnienia do usuwania wtyczek, powinieneś być w stanie to zrobić.

en: Individual components
pl: Poszczególne komponenty

en: Click to see individual components options.
pl: Kliknij, aby zobaczyć opcje komponentów.

en: Remember to remove %s from this website.
pl: Pamiętaj, aby usunąć %s z tej strony.

en: This site is using %s plugin, which is not paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means that you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
pl: Wtyczka %s nieopłacona, usuń po zwrocie.

en: Already purchased %s?
pl: Kupiłeś już %s?

en: Register %s
pl: Zarejestruj %s

en: Enter the site key, from your %1$s account, to receive automatic updates for %2$s.
pl: Wprowadź klucz witryny z konta %1$s, aby otrzymywać automatyczne aktualizacje dla %2$s.

en: Site key
pl: Klucz strony

en: Get a key for this site
pl: Uzyskaj klucz dla tej witryny

en: Unregister %s from this site
pl: Wyrejestruj %s z tej strony

en: Check for updates
pl: Sprawdź aktualizacje

en: Are you sure you want to unregister?
pl: Czy chcesz się wyrejestrować?

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
pl: %s jest zarejestrowany na tej stronie. Będziesz otrzymywać automatyczne aktualizacje do %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
pl: %s jest zarejestrowany. Konto Lifetime daje dożywotnie aktualizacje.

en: This site is registered on WPML.org as a development site.
pl: Strona zarejestrowana jako rozwojowa na WPML.org.

en: This site is registered on Toolset.com as a development site.
pl: Strona zarejestrowana jako rozwojowa na Toolset.com.
