WPML_EXPORT - en to pt translation catalogue (193 entries)

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates
pt: Você está usando uma versão não registrada do %s sem atualizações.

en: %s plugin must be registered in order to receive stability and security updates. Without these updates, the plugin may become incompatible with new versions of WordPress, which include security patches.
pt: Registre o plug-in %s para receber atualizações.

en: You are using an expired %s account.
pt: Você está usando uma conta expirada %s.

en: Your site is using an expired %s account, which means you won't receive updates. This can lead to stability and security issues.
pt: Conta %s expirada, sem atualizações.

en: This site is registered on %s as a development site.
pt: Esse local está registrado em %s como um local de desenvolvimento.

en: update the site key
pt: atualizar a chave do site

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Remember to remove %s from this website
pt: Lembre-se de remover %s deste site

en: This site is using the %s plugin, which has not been paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
pt: Remova o plug-in %s não pago.

en: %1$s plugin cannot connect to %2$s
pt: O plug-in %1$s não pode se conectar a %2$s

en: %1$s needs to connect to its server to check for new releases and security updates. Something in the network or security settings is preventing this. Please allow outgoing communication to %2$s to remove this notice.
pt: %1$s precisa se conectar ao seu servidor para verificar se há novas versões e atualizações de segurança. Algo nas configurações de rede ou de segurança está impedindo isso. Permita a comunicação de saída com %2$s para remover esse aviso.

en: Need help?
pt: Você precisa de ajuda?

en: See the %1$s and let us know in %2$s.
pt: Veja o %1$s e nos informe em %2$s.

en: communication error details
pt: detalhes do erro de comunicação

en: %s technical support
pt: %s suporte técnico

en: Please install %s to allow translating %s.
pt: Instale %s para permitir a tradução de %s.

en: Site Moved or Copied - %s require your action
pt: Site movido ou copiado - %s exige que você tome providências

en: Install and activate
pt: Instalar e ativar

en: Ignore and don't ask me again
pt: Ignore e não me pergunte novamente

en: Register
pt: registar-se

en: This is a development / staging site
pt: Site de desenvolvimento/estágio

en: Extend your subscription
pt: Estenda sua assinatura

en: Check my order status
pt: Verificar o status do meu pedido

en: Got renewal already?
pt: Já renovou?

en: Bought again?
pt: Você comprou novamente?

en: It looks like this site is a copy of a different site, or it has moved to a different URL.
pt: Site movido ou cópia.

en: I moved the site to this new URL
pt: Mudei o site para este novo URL

en: This is a copy of my original site
pt: Cópia do meu site original

en: Next
pt: avançar

en: More details
pt: Mais detalhes

en: Is this still a development site?
pt: Esse ainda é um local de desenvolvimento?

en: Yes
pt: sim

en: No
pt: não

en: Please update the URL of currently used site key %1$sin your account%2$s.
pt: Atualize o URL da chave do site usada atualmente %1$sem sua conta%2$s.

en: Enter the site key for %1$s.
pt: Digite a chave do site para %1$s.

en: %1$sGet a key for this site%2$s
pt: %1$sObtenha uma chave para este site%2$s

en: Save
pt: Salvar

en: Please update your site key's URL and set it as a production site %1$sin your account%2$s.
pt: Atualize o URL da chave do seu site e defina-o como um site de produção %1$sem sua conta%2$s.

en: Please update your site key's URL %1$sin your account%2$s.
pt: Atualize o URL da chave do seu site %1$sem sua conta%2$s.

en: When this site goes live, remember to %1$s from "development" to "production" to remove this message. %2$s
pt: Quando este site entrar no ar, lembre-se de %1$s de "desenvolvimento" para "produção" para remover esta mensagem. %2$s

en: Dismiss
pt: ignorar

en: (embedded)
pt: (incorporado)

en: installing...
pt: instalar...

en: updating...
pt: atualização...

en: failed!
pt: você falhou!

en: installed
pt: instalado

en: updated
pt: atualizado

en: activating
pt: ativação

en: activated
pt: ativado

en: Release notes
pt: Notas de lançamento

en: Information about versions of %s are invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
pt: As informações sobre as versões de %s são inválidas. Pode ser um problema temporário de comunicação. Verifique novamente se há atualizações.

en: Invalid site key for the current site.
pt: Chave de site inválida.

en: Please note that the site key is case sensitive.
pt: Observe que a chave do site diferencia maiúsculas de minúsculas.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to un-register first and then register again with the same site key.
pt: Chave de site inválida, tente registrar novamente.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
pt: %s não pode acessar %s para se registrar. Tente novamente para ver se é um problema temporário. Se o problema persistir, certifique-se de que este site tenha acesso à Internet. Você ainda pode usar o plug-in sem registro, mas não receberá atualizações automáticas.

en: Empty site key!
pt: Chave do site vazia!

en: Invalid request!
pt: Solicitação inválida!

en: Installer Support
pt: Suporte ao instalador

en: For retrieving Installer debug information use the %s page.
pt: Use a página %s para depuração.

en: Installer Log
pt: Registro do instalador

en: Request URL
pt: URL de solicitação

en: Request Arguments
pt: Argumentos da solicitação

en: Response
pt: Resposta

en: Component
pt: Componente

en: Time
pt: hora

en: Log is empty
pt: O registro está vazio

en: Installer System Status
pt: Status do sistema do instalador

en: Check Now
pt: Verifique agora

en: Required PHP Libraries
pt: Bibliotecas php necessárias

en: All Installer Instances
pt: Todas as instâncias do instalador

en: Path
pt: Caminho

en: Version
pt: versão

en: High priority
pt: Alta prioridade

en: Delegated
pt: Delegado

en: WPML API server
pt: Servidor de API do WPML

en: Toolset API server
pt: Servidor de API do conjunto de ferramentas

en:  to use auto-updates
pt:  para usar as atualizações automáticas

en: Return to the updates page
pt: Retornar à página de atualizações

en: OTGS Installer
pt: Instalador OTGS

en: %s, responsible for receiving automated updates for WPML and Toolset, requires the following PHP component(s) in order to function:
pt: %s, responsável por receber atualizações automáticas para o WPML e o Toolset, requer o(s) seguinte(s) componente(s) PHP para funcionar:

en: Learn more: %s
pt: Saiba mais: %s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
pt: Para instalar e atualizar %s, %sregister%s %s para este site.

en: We were not able to copy some plugin files. This is usually due to issues with permissions for WordPress content or plugins folder.
pt: Não foi possível copiar arquivos de plug-in.

en: You are using an expired account of %s. %sExtend your subscription%s
pt: Você está usando uma conta expirada de %s. %sEstenda sua assinatura%s

en: Remember to remove %s from this website. %sCheck my order status%s
pt: Lembre-se de remover %s deste site. %sVerificar o status do meu pedido%s

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %sUpgrade your account%s
pt: Você tem uma assinatura antiga do Types-free, que não fornece atualizações automáticas. %sUpgrade your account%s

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates. %sRegister now%s
pt: Você está usando uma versão não registrada do %s e não está recebendo atualizações de compatibilidade e segurança. %sRegister now%s

en: You are using the complementary %1$s. For the %2$s, %3$s.
pt: Você está usando o %1$s complementar. Para o %2$s, %3$s.

en: complete set of features
pt: conjunto completo de recursos

en: upgrade to Toolset
pt: atualizar para o Toolset

en: Reporting to
pt: Reportando-se a

en: Report to
pt: Reportar a

en: Send theme and plugins information, in order to get faster support and compatibility alerts
pt: Envie informações para suporte rápido.

en: Don't send this information and skip compatibility alerts
pt: Não envie informações e ignore alertas.

en: which theme and plugins you are using.
pt: qual tema e plug-ins você está usando.

en: Privacy and data usage policy
pt: Política de privacidade e uso de dados

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Production
pt: Produção

en: Installing %s
pt: Instalando %s

en: Updating %s
pt: Atualizando %s

en: Activating %s
pt: Ativando %s

en: Installer
pt: Instalador

en: Upgrade
pt: atualizar

en: Registered
pt: Registrado

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).
                                                    Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
pt: Você está usando uma chave de site inválida definida como a constante %s (provavelmente em wp-config.php).
     Remova essa chave ou use o valor correto para poder se registrar corretamente.

en: Commercial
pt: Comercial

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
pt: O instalador não pode exibir as informações dos produtos porque a atualização automática para %s foi explicitamente desativada com a configuração abaixo (geralmente em wp-config.php):

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
pt: Para ver as informações sobre os produtos, execute a %sverificação manual de atualizações%s para inicializar a lista de produtos ou remova (temporariamente) o código acima.

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
pt: Problema de comunicação, verifique atualizações.

en: Information about new versions is invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
pt: Informações inválidas sobre novas versões.

en: Sorry, you are not allowed to manage Installer for this site.
pt: Sem permissão para gerenciar o Installer.

en: No repositories defined.
pt: Não há repositórios definidos.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet.
pt: %s não pode acessar %s para se registrar. Tente novamente para ver se é um problema temporário. Se o problema persistir, certifique-se de que este site tenha acesso à Internet.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
pt: Você terá que renovar sua assinatura para continuar recebendo as atualizações e o suporte.

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
pt: Falha na conexão! Atualize a página e tente novamente. (%s)

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
pt: Assinatura inválida, registre-se novamente.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
pt: %s não pode ser atualizado porque o registro do seu site não é válido. Por favor, %sregistre %s%s novamente para este site primeiro.

en: Update Plugin
pt: Atualizar o plug-in

en: Return to the plugins page
pt: Retornar à página de plug-ins

en: Your subscription expires in %d day.
pt: Sua assinatura expira no dia %d.

en: Your subscription expires in %d days.
pt: Sua assinatura expira em %d dias.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
pt: Algo deu errado e não foi possível instalar todas as atualizações do canal %s. Clique aqui para %stentar novamente%s. Se os erros persistirem, volte para o canal Production e entre em contato com o %s%s support%s.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
pt: Você está usando um canal potencialmente menos estável para %s. Se você não ativou isso de propósito, deve mudar para o canal "Production".

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
pt: Você teve um problema ao mudar para o canal %s. Você pode %stentar novamente%s. Se o problema persistir, você pode %sfazer o download de %s%s e instalar novamente de forma manual

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
pt: Atualize produtos para versões estáveis.

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
pt: Atualizando os plug-ins em seu site. Não feche esta página nem saia dela.

en: Cancel
pt: cancelar

en: Switch
pt: Interruptor

en: The plugins will update to the most recent version in the channel that you selected.
pt: Plug-ins atualizarão para a versão mais recente.

en: Remember my preference.
pt: Lembre-se de minha preferência.

en: Updates channel:
pt: Canal de atualizações:

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
pt: Não é possível fazer o download porque o WordPress não pode gravar na pasta de plug-ins. %sComo corrigir%s.

en: Plugin
pt: Plug-in

en: downloading...
pt: download...

en: downloaded
pt: baixado

en: Activate after download
pt: Ativar após o download

en: Operation complete!
pt: Operação concluída!

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
pt: Falha no download!
    
    Clique em OK para revalidar sua assinatura ou em CANCEL para tentar novamente.

en: Available
pt: Disponível

en: Installed
pt: Instalado

en: Downloading
pt: Download

en: Activate
pt: ativar

en: Download
pt: baixar

en: Current
pt: atual

en: Released
pt: Liberado

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
pt: O download falhou!
    
    Por favor, atualize a página e tente novamente.

en: Incorrect setup
pt: Configuração incorreta

en: Invalid product
pt: Produto inválido

en: Unknown repository
pt: Repositório desconhecido

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
pt:  Sua chave de site atual (%s) não corresponde ao produto selecionado (%s).

en: Buy %s
pt: Comprar %s

en: Already bought %s?
pt: Você já comprou %s?

en: Renew %s
pt: Renovar %s

en: Remove current site key (%s)
pt: Remover a chave do site atual (%s)

en: %s support on wpml.org
pt: %s suporte em wpml.org

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
pt: A chave do site foi definida por %s, provavelmente em wp-config.php. Remova a constante antes de tentar se registrar.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
pt: Site-key foi definido por %s, provavelmente em wp-config.php. Remova a constante antes de tentar cancelar o registro.

en: Enter site key
pt: Digite a chave do local

en: Subscription is expired.
pt: A assinatura expirou.

en: Add
pt: adicionar

en: Are you sure you want to remove this site key?
pt: Remover chave do site?

en: Do you have an account on %s?
pt: Você tem uma conta em %s?

en: Great! You just need to extend your subscription.
pt: Estenda sua assinatura.

en: You have a %s account. You just need to extend your subscription.
pt: Você tem uma conta %s. Você só precisa estender sua assinatura.

en: Extend Subscription
pt: Estender assinatura

en: OK. You need to set up renewal for %s.
pt: OK. Você precisa configurar a renovação para %s.

en: You do not have a %1$s account yet. You need to set up a renewal for %2$s.
pt: Você ainda não tem uma conta %1$s. Você precisa configurar uma renovação para %2$s.

en: Set Up Renewal For %s
pt: Configure a renovação para %s

en: No worries. We can check that for you.
pt: Podemos verificar isso para você.

en: Check
pt: Verificar

en: Your Email Address
pt: Seu e-mail

en: I do not remember
pt: Não me lembro

en: You are using an expired account of %s.
pt: Você está usando uma conta expirada de %s.

en: It means you will not receive updates. This can lead to stability and even security issues.
pt: Sem atualizações, problemas de estabilidade.

en: Upgrade your account
pt: Atualize sua conta

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %s
pt: Você tem uma assinatura antiga do Types-free, que não fornece atualizações automáticas. %s

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
pt: Esta página permite que você instale plug-ins e atualize os plug-ins existentes. Para remover qualquer um desses plug-ins, acesse a página %splugins%s e, se você tiver permissão para remover plug-ins, poderá fazer isso.

en: Individual components
pt: Componentes individuais

en: Click to see individual components options.
pt: Opções de componentes individuais.

en: Remember to remove %s from this website.
pt: Lembre-se de remover %s deste site.

en: This site is using %s plugin, which is not paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means that you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
pt: Remova o plug-in %s não pago.

en: Already purchased %s?
pt: Você já comprou %s?

en: Register %s
pt: Registre %s

en: Enter the site key, from your %1$s account, to receive automatic updates for %2$s.
pt: Digite a chave do site, da sua conta %1$s, para receber atualizações automáticas para %2$s.

en: Site key
pt: Chave do site

en: Get a key for this site
pt: Obter uma chave para este site

en: Unregister %s from this site
pt: Cancelar o registro de %s deste site

en: Check for updates
pt: Verificar se há atualizações

en: Are you sure you want to unregister?
pt: Tem certeza de cancelar o registro?

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
pt: %s está registrado neste site. Você receberá atualizações automáticas até que %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
pt: %s está registrado neste site. Sua conta Lifetime dá a você atualizações para sempre.

en: This site is registered on WPML.org as a development site.
pt: Site registrado no WPML.org como desenvolvimento.

en: This site is registered on Toolset.com as a development site.
pt: Site registrado no Toolset.com como desenvolvimento.
