WPML_EXPORT - en to ru translation catalogue (194 entries)

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates
ru: Вы используете незарегистрированную версию %s и не получаете обновления совместимости и безопасности

en: %s plugin must be registered in order to receive stability and security updates. Without these updates, the plugin may become incompatible with new versions of WordPress, which include security patches.
ru: Плагин %s должен быть зарегистрирован для обновлений. Без них он может стать несовместимым с новыми версиями WordPress.

en: You are using an expired %s account.
ru: Вы используете учетную запись с истекшим сроком действия %s.

en: Your site is using an expired %s account, which means you won't receive updates. This can lead to stability and security issues.
ru: Ваш сайт использует устаревшую учетную запись %s, что может привести к проблемам.

en: This site is registered on %s as a development site.
ru: Этот сайт зарегистрирован на %s как разработка.

en: update the site key
ru: обновите ключ сайта

en: Learn more
ru: Подробнее

en: Remember to remove %s from this website
ru: Не забудьте удалить %s с этого сайта

en: This site is using the %s plugin, which has not been paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
ru: Плагин %s не оплачен. Удалите его после возмещения. Без регистрации нет обновлений, что вызовет проблемы.

en: %1$s plugin cannot connect to %2$s
ru: Плагин %1$s не может подключиться к %2$s

en: %1$s needs to connect to its server to check for new releases and security updates. Something in the network or security settings is preventing this. Please allow outgoing communication to %2$s to remove this notice.
ru: %1$s нужно подключение для обновлений. Разрешите связь с %2$s.

en: Need help?
ru: Нужна помощь?

en: See the %1$s and let us know in %2$s.
ru: Посмотрите %1$s и сообщите нам об этом в %2$s.

en: communication error details
ru: подробности ошибок связи

en: %s technical support
ru: %s техническая поддержка

en: Please install %s to allow translating %s.
ru: Пожалуйста, установите %s, чтобы можно было переводить %s.

en: Site Moved or Copied - %s require your action
ru: Сайт перемещен или скопирован - %s требует действий

en: Install and activate
ru: Установите и активируйте

en: Ignore and don't ask me again
ru: Игнорируйте и больше не спрашивайте меня

en: Register
ru: зарегистрироваться

en: This is a development / staging site
ru: Это место для разработки/постановки

en: Extend your subscription
ru: Продлите подписку

en: Check my order status
ru: Проверьте статус моего заказа

en: Got renewal already?
ru: Уже есть обновление?

en: Bought again?
ru: Купили снова?

en: It looks like this site is a copy of a different site, or it has moved to a different URL.
ru: Этот сайт - копия другого или переехал на другой URL.

en: I moved the site to this new URL
ru: Я переместил сайт на этот новый URL

en: This is a copy of my original site
ru: Это копия моего сайта

en: Next
ru: далее

en: More details
ru: Подробнее

en: Is this still a development site?
ru: Это все еще место разработки?

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Please update the URL of currently used site key %1$sin your account%2$s.
ru: Пожалуйста, обновите URL-адрес используемого в данный момент ключа сайта %1$sв Вашем аккаунте%2$s.

en: Enter the site key for %1$s.
ru: Введите ключ сайта для %1$s.

en: %1$sGet a key for this site%2$s
ru: %1$sПолучите ключ для этого сайта%2$s

en: Save
ru: сохранять

en: Please update your site key's URL and set it as a production site %1$sin your account%2$s.
ru: Пожалуйста, обновите URL-адрес ключа Вашего сайта и установите его в качестве производственного сайта %1$sв Вашем аккаунте%2$s.

en: Please update your site key's URL %1$sin your account%2$s.
ru: Пожалуйста, обновите URL-адрес ключа Вашего сайта %1$sв Вашем аккаунте%2$s.

en: When this site goes live, remember to %1$s from "development" to "production" to remove this message. %2$s
ru: Когда сайт заработает, переведите %1$s из "разработка" в "производство". %2$s

en: Dismiss
ru: закрыть

en: installing...
ru: устанавливая...

en: updating...
ru: обновление...

en: failed!
ru: не удалось!

en: installed
ru: установленный

en: updated
ru: обновлено

en: activating
ru: активация

en: activated
ru: активированный

en: Release notes
ru: Примечания к выпуску

en: Information about versions of %s are invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
ru: Информация о версиях %s недействительна. Проверьте обновления снова.

en: Invalid site key for the current site.
ru: Неверный ключ сайта.

en: Please note that the site key is case sensitive.
ru: Ключ сайта чувствителен к регистру.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to un-register first and then register again with the same site key.
ru: Неверный ключ сайта. Попробуйте отменить регистрацию и снова зарегистрироваться.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
ru: %s не может получить доступ к %s для регистрации. Попробуйте еще раз, чтобы убедиться, что это временная проблема. Если проблема сохраняется, убедитесь, что этот сайт имеет доступ к Интернету. Вы по-прежнему можете использовать плагин без регистрации, но Вы не будете получать автоматические обновления.

en: Empty site key!
ru: Пустой ключ сайта!

en: Invalid request!
ru: Неверный запрос!

en: Installer Support
ru: Поддержка инсталляторов

en: For retrieving Installer debug information use the %s page.
ru: Для отладки Installer используйте страницу %s.

en: Installer Log
ru: Журнал установщика

en: Request URL
ru: Запрос url

en: Request Arguments
ru: Аргументы запроса

en: Response
ru: Ответ

en: Component
ru: Компонент

en: Time
ru: время

en: Log is empty
ru: Журнал пуст

en: Installer System Status
ru: Состояние системы инсталлятора

en: Check Now
ru: Проверьте сейчас

en: Required PHP Libraries
ru: Необходимые библиотеки php

en: All Installer Instances
ru: Все экземпляры программы установки

en: Path
ru: Путь

en: Version
ru: версия

en: High priority
ru: Высокий приоритет

en: Delegated
ru: Делегированный

en: WPML API server
ru: Сервер API WPML

en: Toolset API server
ru: Сервер API набора инструментов

en:  to use auto-updates
ru:  чтобы использовать автообновление

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the
                                            256 characters limitation of the current Windows environment.
ru: Загрузка невозможна. WordPress не может создать требуемые папки из-за ограничения
     в 256 символов текущей среды Windows.

en: Return to the updates page
ru: Вернуться на страницу обновлений

en: OTGS Installer
ru: OTGS установщик

en: %s, responsible for receiving automated updates for WPML and Toolset, requires the following PHP component(s) in order to function:
ru: %s, отвечающий за получение автоматических обновлений для WPML и Toolset, требует для своей работы следующий компонент(ы) PHP:

en: Learn more: %s
ru: Узнайте больше: %s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
ru: Чтобы установить и обновить %s, пожалуйста, %sregister%s %s для этого сайта.

en: We were not able to copy some plugin files. This is usually due to issues with permissions for WordPress content or plugins folder.
ru: Не удалось скопировать файлы плагинов из-за прав доступа.

en: You are using an expired account of %s. %sExtend your subscription%s
ru: Вы используете учетную запись с истекшим сроком действия %s. %sПродлить подписку%s

en: Remember to remove %s from this website. %sCheck my order status%s
ru: Не забудьте удалить %s с этого сайта. %sПроверить статус моего заказа%s

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %sUpgrade your account%s
ru: У Вас старая подписка Types-free, которая не предусматривает автоматических обновлений. %sUpgrade your account%s

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates. %sRegister now%s
ru: Вы используете незарегистрированную версию %s и не получаете обновления совместимости и безопасности. %sRegister now%s

en: You are using the complementary %1$s. For the %2$s, %3$s.
ru: Вы используете дополняющий %1$s. Для %2$s, %3$s.

en: complete set of features
ru: полный набор функций

en: upgrade to Toolset
ru: обновление до Набора инструментов

en: Reporting to
ru: Отчитывается перед

en: Report to
ru: Отчитайтесь перед

en: Send theme and plugins information, in order to get faster support and compatibility alerts
ru: Отправьте информацию о темах и плагинах для поддержки.

en: Don't send this information and skip compatibility alerts
ru: Не отправляйте эту информацию и пропускайте оповещения о совместимости

en: which theme and plugins you are using.
ru: какую тему и плагины Вы используете.

en: Privacy and data usage policy
ru: Политика конфиденциальности и использования данных

en: Development
ru: Разработка

en: Beta
ru: Бета

en: Production
ru: Производство

en: Installing %s
ru: Установка %s

en: Updating %s
ru: Обновление %s

en: Activating %s
ru: Активация %s

en: Installer
ru: Инсталлятор

en: Upgrade
ru: обновить

en: Registered
ru: Зарегистрированный

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).
                                                    Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
ru: Вы используете неверный ключ сайта, определяемый как константа %s (скорее всего, в wp-config.php).
     Пожалуйста, удалите его или используйте правильное значение, чтобы Вы могли зарегистрироваться правильно.

en: Commercial
ru: Коммерческая

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
ru: Инсталлятор не отображает информацию из-за отключенных обновлений %s в wp-config.php.

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
ru: Чтобы увидеть информацию о продуктах, пожалуйста, запустите %sручную проверку обновлений%s для инициализации списка продуктов или (временно) удалите приведенный выше код.

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
ru: Инсталлятор не может связаться с сервером обновлений. Это может быть временной проблемой.

en: Information about new versions is invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
ru: Информация о новых версиях недействительна. Проверьте обновления снова.

en: Sorry, you are not allowed to manage Installer for this site.
ru: Извините, Вам не разрешено управлять Инсталлятором.

en: No repositories defined.
ru: Репозитории не определены.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet.
ru: %s не может получить доступ к %s для регистрации. Попробуйте еще раз, чтобы убедиться, что это временная проблема. Если проблема сохраняется, убедитесь, что этот сайт имеет доступ к Интернету.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
ru: Вам придется продлить подписку, чтобы продолжать получать обновления и поддержку.

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
ru: Не удалось подключиться! Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте снова. (%s)

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
ru: Подписка недействительна. Попробуйте зарегистрироваться снова с действительным ключом.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
ru: %s не может обновиться, потому что регистрация Вашего сайта недействительна. Пожалуйста, %sсначала зарегистрируйте %s%s снова для этого сайта.

en: Update Plugin
ru: Обновление плагина

en: Return to the plugins page
ru: Вернуться на страницу плагинов

en: Your subscription expires in %d day.
ru: Подписка истекает через %d дня.

en: Your subscription expires in %d days.
ru: Подписка истекает через %d дней.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
ru: Что-то пошло не так, и мы не смогли установить все обновления с канала %s. Нажмите здесь, чтобы %sпопробовать еще раз%s. Если ошибки не исчезли, переключитесь обратно на канал Production и обратитесь в службу поддержки %s%s%s.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
ru: Вы используете менее стабильный канал %s. Переключитесь на 'Production'.

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
ru: Возникла проблема с переключением на канал %s. Вы можете %sповторить попытку%s. Если проблема сохранится, пожалуйста, %sскачайте %s%s и установите снова вручную

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
ru: Для выбора каналов обновления обновите продукты до стабильных версий.

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
ru: Обновление плагинов на сайте. Не закрывайте страницу.

en: Cancel
ru: отменить

en: Switch
ru: Переключатель

en: The plugins will update to the most recent version in the channel that you selected.
ru: Плагины обновятся до самой последней версии в выбранном Вами канале.

en: Remember my preference.
ru: Помните о моих предпочтениях.

en: Updates channel:
ru: Обновления канала:

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
ru: Загрузка невозможна, потому что WordPress не может записать данные в папку plugins. %sКак исправить%s.

en: Plugin
ru: Плагин

en: downloading...
ru: загрузка...

en: downloaded
ru: загружено

en: Activate after download
ru: Активируйте после загрузки

en: Operation complete!
ru: Операция завершена!

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
ru: Загрузка не удалась!
    
    Нажмите OK, чтобы подтвердить свою подписку, или CANCEL, чтобы попробовать еще раз.

en: Available
ru: Доступно

en: Installed
ru: Установлено

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Activate
ru: активировать

en: Download
ru: загрузить

en: Current
ru: текущий

en: Released
ru: Выпущено

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
ru: Загрузка не удалась!
    
    Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте снова.

en: Incorrect setup
ru: Неправильная настройка

en: Invalid product
ru: Недействительный продукт

en: Unknown repository
ru: Неизвестное хранилище

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
ru:  Ваш текущий ключ сайта (%s) не соответствует выбранному продукту (%s).

en: Buy %s
ru: Купить %s

en: Already bought %s?
ru: Уже купили %s?

en: Renew %s
ru: Обновить %s

en: Remove current site key (%s)
ru: Удалите текущий ключ сайта (%s)

en: %s support on wpml.org
ru: %s поддержка на wpml.org

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
ru: Site-key был задан %s, скорее всего, в wp-config.php. Пожалуйста, удалите эту константу перед попыткой регистрации.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
ru: Site-key был задан %s, скорее всего, в wp-config.php. Пожалуйста, удалите эту константу, прежде чем пытаться снять регистрацию.

en: Enter site key
ru: Введите ключ сайта

en: Subscription is expired.
ru: Подписка истекла.

en: Add
ru: Добавить

en: Are you sure you want to remove this site key?
ru: Удалить этот ключ сайта?

en: Do you have an account on %s?
ru: Есть ли у Вас аккаунт на сайте %s?

en: Great! You just need to extend your subscription.
ru: Отлично! Вам просто нужно продлить подписку.

en: You have a %s account. You just need to extend your subscription.
ru: У Вас есть учетная запись %s. Вам просто нужно продлить подписку.

en: Extend Subscription
ru: Продление подписки

en: OK. You need to set up renewal for %s.
ru: Настройте обновление для %s.

en: You do not have a %1$s account yet. You need to set up a renewal for %2$s.
ru: У Вас еще нет учетной записи %1$s. Вам необходимо установить продление для %2$s.

en: Set Up Renewal For %s
ru: Настройте продление для %s

en: No worries. We can check that for you.
ru: Мы проверим это для вас.

en: Check
ru: Проверьте

en: Your Email Address
ru: Ваш email

en: I do not remember
ru: Я не помню

en: You are using an expired account of %s.
ru: Вы используете просроченную учетную запись %s.

en: It means you will not receive updates. This can lead to stability and even security issues.
ru: Без обновлений возможны проблемы со стабильностью и безопасностью.

en: Upgrade your account
ru: Обновите свою учетную запись

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %s
ru: Старая подписка без автообновлений %s.

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
ru: Эта страница позволяет Вам устанавливать плагины и обновлять существующие плагины. Чтобы удалить любой из этих плагинов, перейдите на страницу %sплагины%s, и если у Вас есть разрешение на удаление плагинов, Вы сможете это сделать.

en: Individual components
ru: Отдельные компоненты

en: Click to see individual components options.
ru: Нажмите для вариантов компонентов.

en: Remember to remove %s from this website.
ru: Не забудьте удалить %s с этого сайта.

en: This site is using %s plugin, which is not paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means that you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
ru: Удалите неоплаченный плагин %s после возмещения.

en: Already purchased %s?
ru: Вы уже приобрели %s?

en: Register %s
ru: Регистр %s

en: Enter the site key, from your %1$s account, to receive automatic updates for %2$s.
ru: Введите ключ сайта из %1$s для обновлений %2$s.

en: Site key
ru: Ключ к сайту

en: Get a key for this site
ru: Получите ключ для этого сайта

en: Unregister %s from this site
ru: Снимите регистрацию %s с сайта

en: Check for updates
ru: Проверьте наличие обновлений

en: Are you sure you want to unregister?
ru: Снять регистрацию?

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
ru: %s зарегистрирован. Обновления до %s.

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
ru: %s зарегистрирован. Обновления на всю жизнь.

en: This site is registered on WPML.org as a development site.
ru: Сайт зарегистрирован как разработка на WPML.org.

en: This site is registered on Toolset.com as a development site.
ru: Сайт зарегистрирован как разработка на Toolset.com.
