WPML_EXPORT - en to th translation catalogue (195 entries)

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates
th: คุณใช้เวอร์ชัน %s ที่ไม่ได้ลงทะเบียนและไม่ได้รับการอัปเดต

en: %s plugin must be registered in order to receive stability and security updates. Without these updates, the plugin may become incompatible with new versions of WordPress, which include security patches.
th: ปลั๊กอิน %s ต้องลงทะเบียนเพื่อรับการอัปเดต

en: You are using an expired %s account.
th: คุณใช้บัญชี %s ที่หมดอายุแล้ว

en: Your site is using an expired %s account, which means you won't receive updates. This can lead to stability and security issues.
th: ไซต์ใช้บัญชี %s ที่หมดอายุแล้ว ไม่ได้รับการอัปเดต

en: This site is registered on %s as a development site.
th: เว็บไซต์นี้จดทะเบียนอยู่ที่ %s ในฐานะเว็บไซต์พัฒนา.

en: update the site key
th: อัพเดตคีย์ไซต์

en: Learn more
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

en: Remember to remove %s from this website
th: อย่าลืมลบ %s ออกจากเว็บไซต์นี้

en: This site is using the %s plugin, which has not been paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
th: ปลั๊กอิน %s ไม่ได้ชำระเงิน ลบออกหลังคืนเงิน

en: %1$s plugin cannot connect to %2$s
th: ปลั๊กอิน %1$s ไม่เชื่อมต่อกับ %2$s

en: %1$s needs to connect to its server to check for new releases and security updates. Something in the network or security settings is preventing this. Please allow outgoing communication to %2$s to remove this notice.
th: %1$s จำเป็นต้องเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์เพื่อตรวจสอบการเผยแพร่ใหม่และการอัปเดตด้านความปลอดภัย มีบางอย่างในเครือข่ายหรือการตั้งค่าความปลอดภัยที่ป้องกันไม่ให้ดำเนินการดังกล่าว โปรดอนุญาตให้มีการสื่อสารขาออกไปยัง %2$s เพื่อลบประกาศนี้.

en: Need help?
th: ต้องการความช่วยเหลือใช่ไหม?

en: See the %1$s and let us know in %2$s.
th: ดู %1$s และแจ้งให้เราทราบใน %2$s.

en: communication error details
th: รายละเอียดข้อผิดพลาดในการสื่อสาร

en: %s technical support
th: %s สนับสนุนด้านเทคนิค

en: Please install %s to allow translating %s.
th: กรุณาติดตั้ง %s เพื่อให้สามารถแปล %s ได้.

en: Site Moved or Copied - %s require your action
th: ไซต์ถูกย้ายหรือคัดลอก - %s ต้องการการดำเนินการของคุณ

en: Install and activate
th: ติดตั้งและเปิดใช้งาน

en: Ignore and don't ask me again
th: เพิกเฉยและอย่าถามฉันอีก

en: Register
th: ลงทะเบียน

en: This is a development / staging site
th: นี่คือเว็บไซต์พัฒนา

en: Extend your subscription
th: ขยายการสมัคร

en: Check my order status
th: ตรวจสอบสถานะการสั่งซื้อของฉัน

en: Got renewal already?
th: ได้ต่ออายุแล้วหรือยัง?

en: Bought again?
th: ซื้ออีกแล้วเหรอ?

en: It looks like this site is a copy of a different site, or it has moved to a different URL.
th: ไซต์นี้อาจเป็นสำเนาหรือย้าย URL

en: I moved the site to this new URL
th: ฉันย้ายเว็บไซต์มาที่ URL ใหม่นี้

en: This is a copy of my original site
th: นี่คือสำเนาของเว็บไซต์ต้นฉบับของฉัน

en: Next
th: ต่อไป

en: More details
th: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: Is this still a development site?
th: ที่นี่ยังเป็นเว็บพัฒนาอยู่หรือเปล่า?

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: เลขที่

en: Please update the URL of currently used site key %1$sin your account%2$s.
th: กรุณาอัปเดต URL ของรหัสไซต์ที่ใช้ในปัจจุบัน %1$sในบัญชีของคุณ%2$s.

en: Enter the site key for %1$s.
th: กรอกรหัสไซต์สำหรับ %1$s.

en: %1$sGet a key for this site%2$s
th: %1$sรับรหัสสำหรับเว็บไซต์นี้%2$s

en: Save
th: บันทึก

en: Please update your site key's URL and set it as a production site %1$sin your account%2$s.
th: โปรดอัปเดต URL ของคีย์ไซต์ของคุณและตั้งค่าเป็นไซต์การผลิต %1$sในบัญชีของคุณ%2$s.

en: Please update your site key's URL %1$sin your account%2$s.
th: โปรดอัปเดต URL ของคีย์ไซต์ของคุณ %1$sในบัญชีของคุณ%2$s.

en: Dismiss
th: อนุญาตให้ออกไป

en: (embedded)
th: (ฝังไว้)

en: installing...
th: กำลังติดตั้ง...

en: updating...
th: กำลังอัพเดต...

en: failed!
th: ล้มเหลว!

en: installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: updated
th: อัพเดทแล้ว

en: activating
th: การเปิดใช้งาน

en: activated
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: Release notes
th: หมายเหตุการเผยแพร่

en: Information about versions of %s are invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
th: ข้อมูลเวอร์ชัน %s ไม่ถูกต้อง

en: Invalid site key for the current site.
th: รหัสไซต์ไม่ถูกต้อง

en: Please note that the site key is case sensitive.
th: รหัสไซต์คำนึงถึงตัวพิมพ์

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to un-register first and then register again with the same site key.
th: รหัสไซต์ไม่ถูกต้อง ลองลงทะเบียนใหม่

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
th: %s ไม่สามารถเข้าถึง %s เพื่อลงทะเบียน

en: Empty site key!
th: รหัสไซต์ว่างเปล่า!

en: Invalid request!
th: คำขอไม่ถูกต้อง!

en: Installer Support
th: การสนับสนุนการติดตั้ง

en: For retrieving Installer debug information use the %s page.
th: ใช้หน้า %s เพื่อรับข้อมูลดีบัก

en: Installer Log
th: บันทึกการติดตั้ง

en: Request URL
th: ขอ URL

en: Request Arguments
th: ขอข้อโต้แย้ง

en: Response
th: การตอบสนอง

en: Component
th: ส่วนประกอบ

en: Time
th: เวลา

en: Log is empty
th: บันทึกว่างเปล่า

en: Installer System Status
th: สถานะระบบการติดตั้ง

en: Check Now
th: ตรวจสอบตอนนี้

en: Required PHP Libraries
th: ไลบรารี PHP ที่จำเป็น

en: All Installer Instances
th: อินสแตนซ์การติดตั้งทั้งหมด

en: Path
th: เส้นทาง

en: Version
th: เวอร์ชัน

en: High priority
th: ลำดับความสำคัญสูง

en: Delegated
th: การมอบหมาย

en: WPML API server
th: เซิร์ฟเวอร์ WPML API

en: Toolset API server
th: เซิร์ฟเวอร์ API ของชุดเครื่องมือ

en:  to use auto-updates
th:  เพื่อใช้การอัปเดตอัตโนมัติ

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the
                                            256 characters limitation of the current Windows environment.
th: ไม่สามารถดาวน์โหลดได้ WordPress ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ที่จำเป็นได้เนื่องจากข้อจำกัด
     256 อักขระในสภาพแวดล้อม Windows ในปัจจุบัน.

en: Return to the updates page
th: กลับไปยังหน้าอัพเดต

en: OTGS Installer
th: OTGS โปรแกรมติดตั้ง

en: %s, responsible for receiving automated updates for WPML and Toolset, requires the following PHP component(s) in order to function:
th: %s ต้องการส่วนประกอบ PHP เพื่อทำงาน

en: Learn more: %s
th: เรียนรู้เพิ่มเติม: %s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
th: หากต้องการติดตั้งและอัปเดต %s โปรดป้อน %sregister%s %s สำหรับไซต์นี้.

en: We were not able to copy some plugin files. This is usually due to issues with permissions for WordPress content or plugins folder.
th: ไม่สามารถคัดลอกไฟล์ปลั๊กอินบางไฟล์ได้

en: You are using an expired account of %s. %sExtend your subscription%s
th: คุณกำลังใช้บัญชีที่หมดอายุของ %s %sขยายการสมัครของคุณ%s

en: Remember to remove %s from this website. %sCheck my order status%s
th: อย่าลืมลบ %s ออกจากเว็บไซต์นี้ %sตรวจสอบสถานะคำสั่งซื้อของฉัน%s

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %sUpgrade your account%s
th: คุณมีการสมัครใช้งาน Types-free แบบเก่า ซึ่งไม่มีการอัปเดตอัตโนมัติ %sอัปเกรดบัญชีของคุณ%s

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates. %sRegister now%s
th: คุณกำลังใช้เวอร์ชันที่ไม่ได้ลงทะเบียนของ %s และไม่ได้รับการอัปเดตความเข้ากันได้และความปลอดภัย %sลงทะเบียนทันที%s

en: You are using the complementary %1$s. For the %2$s, %3$s.
th: คุณกำลังใช้รหัสเสริม %1$s สำหรับ %2$s, %3$s.

en: complete set of features
th: ชุดคุณสมบัติที่ครบครัน

en: upgrade to Toolset
th: อัพเกรดเป็น Toolset

en: Reporting to
th: การรายงานต่อ

en: Report to
th: รายงานไปยัง

en: Send theme and plugins information, in order to get faster support and compatibility alerts
th: ส่งข้อมูลธีมและปลั๊กอินเพื่อรับการสนับสนุน

en: Don't send this information and skip compatibility alerts
th: อย่าส่งข้อมูลนี้และข้ามการแจ้งเตือน

en: which theme and plugins you are using.
th: ธีมและปลั๊กอินใดที่คุณใช้

en: Privacy and data usage policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัวและการใช้ข้อมูล

en: Development
th: การพัฒนา

en: Beta
th: เบต้า

en: Production
th: การผลิต

en: Installing %s
th: กำลังติดตั้ง %s

en: Updating %s
th: กำลังอัปเดต %s

en: Activating %s
th: กำลังเปิดใช้งาน %s

en: Installer
th: ผู้ติดตั้ง

en: Upgrade
th: อัพเกรด

en: Registered
th: ลงทะเบียนแล้ว

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).
                                                    Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
th: คุณกำลังใช้รหัสไซต์ที่ไม่ถูกต้องซึ่งกำหนดเป็นค่าคงที่ %s (มีแนวโน้มมากที่สุดใน wp-config.php) 
     กรุณาลบรหัสดังกล่าวหรือใช้ค่าที่ถูกต้องเพื่อให้สามารถลงทะเบียนได้อย่างถูกต้อง.

en: Commercial
th: ทางการค้า

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
th: อัปเดตอัตโนมัติสำหรับ %s ถูกปิดใช้งาน

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
th: หากต้องการดูข้อมูลผลิตภัณฑ์ โปรดรัน%sการตรวจสอบการอัปเดตด้วยตนเอง%sเพื่อเริ่มต้นรายการผลิตภัณฑ์หรือลบโค้ดด้านบน (ชั่วคราว).

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
th: โปรแกรมติดตั้งไม่สามารถติดต่อเซิร์ฟเวอร์อัปเดตได้

en: Information about new versions is invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
th: ข้อมูลเวอร์ชันใหม่ไม่ถูกต้อง

en: Sorry, you are not allowed to manage Installer for this site.
th: ขออภัย คุณไม่มีสิทธิจัดการโปรแกรมติดตั้ง

en: No repositories defined.
th: ไม่มีการระบุที่เก็บข้อมูล.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet.
th: %s ไม่สามารถเข้าถึง %s เพื่อลงทะเบียน

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
th: ต้องต่ออายุการสมัครสมาชิกเพื่อรับการอัปเดต

en: %sRenew here%s.
th: %sต่ออายุที่นี่%s.

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
th: การเชื่อมต่อล้มเหลว! กรุณารีเฟรชหน้าและลองอีกครั้ง (%s)

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
th: การสมัครของคุณไม่ถูกต้อง โปรดลองลงทะเบียนใหม่

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
th: %s ไม่สามารถอัปเดตได้เนื่องจากการลงทะเบียนไซต์ของคุณไม่ถูกต้อง โปรด %sลงทะเบียน %s%s อีกครั้งสำหรับไซต์นี้ก่อน.

en: Update Plugin
th: อัพเดตปลั๊กอิน

en: Return to the plugins page
th: กลับไปยังหน้าปลั๊กอิน

en: Your subscription expires in %d day.
th: การสมัครของคุณจะหมดอายุใน %d วัน.

en: Your subscription expires in %d days.
th: การสมัครของคุณจะหมดอายุใน %d วัน.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
th: มีบางอย่างผิดพลาดและเราไม่สามารถติดตั้งการอัปเดตทั้งหมดจากช่อง %s ได้ คลิกที่นี่เพื่อ%sลองอีกครั้ง%s หากข้อผิดพลาดยังคงอยู่ โปรดเปลี่ยนกลับไปยังช่องการผลิตและติดต่อฝ่ายสนับสนุน%s%s%s.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
th: คุณใช้ช่องทางที่เสถียรน้อยกว่า %s

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
th: มีปัญหาในการสลับไปยังช่อง %s คุณสามารถ%sลองอีกครั้ง%s หากปัญหายังคงมีอยู่ โปรด%sดาวน์โหลด %s%s และติดตั้งใหม่อีกครั้งด้วยตนเอง

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
th: ต้องอัปเดตผลิตภัณฑ์เป็นเวอร์ชันเสถียรล่าสุดก่อนเลือกช่องทางอัปเดต.

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
th: กำลังอัปเดตปลั๊กอิน อย่าปิดหน้านี้.

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Switch
th: สวิตช์

en: The plugins will update to the most recent version in the channel that you selected.
th: ปลั๊กอินจะอัปเดตเป็นเวอร์ชั่นล่าสุดในช่องที่คุณเลือก.

en: Remember my preference.
th: จดจำความชอบของฉัน.

en: Updates channel:
th: ช่องทางอัปเดต:

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
th: ไม่สามารถดาวน์โหลดได้เนื่องจาก WordPress ไม่สามารถเขียนลงในโฟลเดอร์ปลั๊กอินได้ %sวิธีแก้ไข%s.

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: downloading...
th: กำลังดาวน์โหลด...

en: downloaded
th: ดาวน์โหลด

en: Activate after download
th: เปิดใช้งานหลังจากดาวน์โหลด

en: Operation complete!
th: เสร็จสิ้น!

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
th: การดาวน์โหลดล้มเหลว!
    
    คลิก ตกลง เพื่อตรวจสอบการสมัครของคุณอีกครั้งหรือ ยกเลิก เพื่อลองอีกครั้ง.

en: Available
th: มีอยู่

en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: Downloading
th: กำลังดาวน์โหลด

en: Activate
th: เปิดใช้งาน

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Current
th: ปัจจุบัน

en: Released
th: ปล่อยแล้ว

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
th: การดาวน์โหลดล้มเหลว!
    
    กรุณารีเฟรชหน้าและลองอีกครั้ง.

en: Incorrect setup
th: การตั้งค่าไม่ถูกต้อง

en: Invalid product
th: สินค้าไม่ถูกต้อง

en: Unknown repository
th: ที่เก็บข้อมูลไม่ระบุ

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
th:  รหัสไซต์ปัจจุบันของคุณ (%s) ไม่ตรงกับผลิตภัณฑ์ที่เลือก (%s).

en: Buy %s
th: ซื้อ %s

en: Already bought %s?
th: ซื้อ %s แล้วเหรอ?

en: Renew %s
th: ต่ออายุ %s

en: Remove current site key (%s)
th: ลบรหัสไซต์ปัจจุบัน (%s)

en: %s support on wpml.org
th: %s รองรับบน wpml.org

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
th: Site-key ถูกตั้งค่าโดย %s ซึ่งส่วนใหญ่อยู่ในไฟล์ wp-config.php โปรดลบค่าคงที่ออกก่อนพยายามลงทะเบียน.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
th: Site-key ถูกตั้งค่าโดย %s ซึ่งส่วนใหญ่อยู่ในไฟล์ wp-config.php โปรดลบค่าคงที่ออกก่อนพยายามยกเลิกการลงทะเบียน.

en: Enter site key
th: ป้อนรหัสไซต์

en: Subscription is expired.
th: การสมัครสมาชิกหมดอายุแล้ว.

en: Add
th: เพิ่ม

en: Are you sure you want to remove this site key?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบคีย์ไซต์นี้?

en: Do you have an account on %s?
th: คุณมีบัญชีกับ %s หรือไม่?

en: Great! You just need to extend your subscription.
th: เยี่ยม! ขยายการสมัครสมาชิก.

en: You have a %s account. You just need to extend your subscription.
th: คุณมีบัญชี %s ขยายการสมัครสมาชิก.

en: Extend Subscription
th: ขยายการสมัครสมาชิก

en: OK. You need to set up renewal for %s.
th: ตกลง. ตั้งค่าการต่ออายุสำหรับ %s.

en: You do not have a %1$s account yet. You need to set up a renewal for %2$s.
th: คุณยังไม่มีบัญชี %1$s คุณจำเป็นต้องตั้งค่าการต่ออายุสำหรับ %2$s.

en: Set Up Renewal For %s
th: ตั้งค่าการต่ออายุสำหรับ %s

en: No worries. We can check that for you.
th: ไม่ต้องกังวล เราตรวจสอบได้.

en: Check
th: ตรวจสอบ

en: Your Email Address
th: ที่อยู่อีเมล์ของคุณ

en: I do not remember
th: ฉันจำไม่ได้

en: You are using an expired account of %s.
th: คุณกำลังใช้บัญชีที่หมดอายุของ %s.

en: It means you will not receive updates. This can lead to stability and even security issues.
th: หมายความว่าคุณจะไม่ได้รับการอัปเดต ซึ่งอาจส่งผลต่อความเสถียรและแม้กระทั่งปัญหาความปลอดภัย.

en: Upgrade your account
th: อัพเกรดบัญชีของคุณ

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %s
th: คุณมีการสมัครใช้งาน Types-free แบบเก่าซึ่งไม่มีการอัปเดตอัตโนมัติ %s

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
th: หน้านี้ช่วยให้คุณติดตั้งปลั๊กอินและอัปเดตปลั๊กอินที่มีอยู่ได้ หากต้องการลบปลั๊กอินใดๆ เหล่านี้ ให้ไปที่หน้า%sปลั๊กอิน%s และหากคุณได้รับอนุญาตให้ลบปลั๊กอิน คุณก็สามารถทำได้.

en: Individual components
th: ส่วนประกอบแต่ละชิ้น

en: Click to see individual components options.
th: คลิกดูตัวเลือกส่วนประกอบ.

en: Remember to remove %s from this website.
th: อย่าลืมลบ %s ออกจากเว็บไซต์นี้.

en: This site is using %s plugin, which is not paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means that you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
th: เว็บไซต์นี้ใช้ปลั๊กอิน %s ซึ่งไม่ได้ชำระเงิน หลังจากได้รับเงินคืนแล้ว คุณควรลบปลั๊กอินนี้ออกจากเว็บไซต์ของคุณ การใช้ปลั๊กอินที่ไม่ได้ลงทะเบียนหมายความว่าคุณจะไม่ได้รับการอัปเดตความเสถียรและความปลอดภัย และท้ายที่สุดจะนำไปสู่ปัญหาในการใช้งานเว็บไซต์.

en: Already purchased %s?
th: ซื้อ %s แล้ว?

en: Register %s
th: ลงทะเบียน %s

en: Enter the site key, from your %1$s account, to receive automatic updates for %2$s.
th: ป้อนรหัสไซต์จากบัญชี %1$s ของคุณเพื่อรับการอัปเดตอัตโนมัติสำหรับ %2$s.

en: Site key
th: รหัสไซต์

en: Get a key for this site
th: รับคีย์สำหรับเว็บไซต์นี้

en: Unregister %s from this site
th: ยกเลิกการลงทะเบียน %s จากเว็บไซต์นี้

en: Check for updates
th: ตรวจสอบการอัปเดต

en: Are you sure you want to unregister?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการยกเลิกการลงทะเบียนหรือไม่?

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
th: %s ได้ลงทะเบียนแล้ว รับการอัปเดตอัตโนมัติจนถึง %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
th: %s ลงทะเบียนแล้ว บัญชี Lifetime ให้การอัปเดตตลอดชีพ.

en: This site is registered on WPML.org as a development site.
th: ไซต์นี้ลงทะเบียนกับ WPML.org ในฐานะไซต์การพัฒนา.

en: This site is registered on Toolset.com as a development site.
th: ไซต์นี้ลงทะเบียนกับ Toolset.com ในฐานะไซต์สำหรับการพัฒนา.
